Недостиг на тристайни жилища активизира строителството
Строителната активност на жилищния пазар в столицата се стимулира основно от засилващия се недостиг на тристайни и четиристайни апартаменти, както и от развитието на метрото, сочи проучване на BLD Homes, строително-инвестиционна компания, част от AG Capital, най-голямата група в сферата на имотите в България.
Според анализите на BLD Homes, ръстът на строителството в момента отговаря на недостига на определен тип жилища и следва обществената структура, като рискът от нов балон в сектора е минимален, ако предприемачите планират обектите си правилно.
“В годините след кризата структурата на сделките постепенно се измени, основните купувачи - семейства със стабилни доходи, които могат и получават кредити или разполагат със спестени средства, търсят или по-големи, или по-нови жилища, най-често в района, в който са живели и до момента”, обяснява Димитър Савов, изпълнителен директор на BLD Homes.
Преди около година обаче пазарът започна да изпитва недостиг на тристайни апартаменти, както и на атрактивни предложения в районите с добра комуникация, особено в близост до метростанциите. В отговор през 2014 г. са издадени разрешения за строеж на почти два пъти повече жилищни единици (1118 жилища), в сравнение с предходната 2013 г.
Дори всички те да бъдат изградени и продадени в рамките на настоящата година, ще представляват по-малко от 10% от общия брой сделки, сключени в столицата.
Според данните от изследването 63% от купувачите в София избират първото си жилище. Те имат определен бюджет за брой помещения – най-често 100 000 евро за тристайно жилище и при правилно проектиране на сградата с оптимално разположение на помещенията цената на кв. м няма голямо значение. Все пак 42% от купувачите плащат повече от първоначално обявеното.
Когато избират район, купувачите посочват комуникативността и наличието на метровръзка като основен приоритет, след това се нарежда наличието на добра обслужваща инфраструктура. Като след това са наличието на зелени площи (за 37% от запитаните) и сигурността (за 31%).
Когато избират жилище, клиентите се водят основно от съотношението цена-качество, вътрешното разпределение и възможностите за паркиране. Не на последно място значение имат броят съседите и поддръжката на общите части. Прави впечатление нежеланието на хората да живеят в големи сгради с много съсобственици.
“Търсенето на тристайни апартаменти постоянно расте, според данните на Адрес недвижими имоти от реално сключени сделки, като това се случва за сметка на двустайните и едностайните жилища. Тенденцията е устойчива и се превръща в основен фактор за дългосрочно планиране на разпределението в сградите.”, допълва Савов.
Като анализират особеностите на пазара в момента, строителните предприемачи избират да инвестират в сгради с до 30 апартамента, разположени в атрактивни за купувачите райони и след внимателна преценка на конкурентните предимства.
Такива квартали в момента са Младост и Люлин, където има линии на метрото, Гео Милев и Редута, които традиционно предлагат добро съотношение на зелени площи и качество на живот, Манастирски ливади, които привличат желаещите да живеят в Южни райони на разумни нива и традиционно центъра на града, където винаги е престижно да притежаваш имот.
“Считаме, че ръстът на строителството в последните месеци ще задоволи част от активното търсене, така че да не се стигне до значителен ръст на цените поради липса на добри предложения”, коментира Димитър Савов. Според него добрият пазар на имоти е активният, а не този с растящи цени.