МВФ: България сред страните с най-големи дългови проблеми в ИЕ
Страните от Източна Европа трябва да намалят дълга си, за да подсигурят ръст на икономиките си и инвестициите над нивата отпреди финансовата криза, се казва в доклад на МВФ.
Дори след значителните усилия от страна на потребителите, бизнеса и банките за ограничаване на дълговете в бившите „социалистически републики“, сериозни резултати са отбелязани в малко от страните.
Виж още: ЕК с по-добри прогнози за безработицата у нас
„За да се подсигурят инвестиции и да се възстанови ускореният ръст на икономиките на страните от Източна Европа, трябва сериозно да се намалят дълговите нива“, се казва в доклада на МВФ.
Капиталовите потоци и лесният достъп до кредитиране инициираха ръст от над 5% годишно в страните от Източна Европа преди финансовата криза от 2008 година. От тогава насам обаче, вследствие на ръста в лошите кредити и фирмената задлъжнялост, регионът сериозно забавя темповете си на ръст.
Влошаващото се качество на кредитите и многото проблемни ипотеки в евро и швейцарски франкове (взети от годините на ипотечен и имотен бум) се отразиха изключително негативно в условията на понижаващи се местни валути, смятат от МВФ.
От МВФ призоваха за мерки за провизиране на лошите кредити, стимулиране на работните пазари и бизнес условията в страните от Източна Европа - регион, включващ и България.
България, Хърватия и Украйна са страните с най-големи проблеми, свързани с лоши кредити, като сериозни са рисковете от задлъжнялостта в Латвия и Словения, се казва още в доклада.
Икономиките на страните от Източна Европа попадат под въздействието на три основни фактора, които им се отразяват в различна степен – ниската цена на петрола, ускорения ръст на икономиката на еврозоната и кризата в Украйна.
Ръстът на страните от балтийския регион се очаква да възлезе средно на 2.6% през тази година и 3.6% през следващата, докато икономиката на балканските страни (където се включва и България) се очаква да нарасне с 1.9% през тази и 2.4% през следващата.
Икономиката на Украйна се очаква да се свие с 5.5% през тази година, а на Русия с 3.8%.