Когато влизат в позиция, обикновено инвеститорите милиардери не купуват стотици или хиляди акции, а милиони. Това е напълно разбираемо - предвид на обема на средствата, с които разполагат.

Виж още: Ето как да станете феноменален инвеститор

Богатите инвеститори са станали богати, именно защото са залагали много на малък брой инвестиционни алтернативи (било то акции или валути). Примери за това има много, сред които личат имената на Уорън Бъфет, Джордж Сорос, Карл Айкан и др.

Инвеститорите често си задават въпроса къде инвестират богатите и копират техните сделки. Последният пример за популярността на тази стратегия е създаденият на база на инвестициите на милиардерите активисти фонд - Global X Guru Activist Index ETF (ACTX).

Виж още: Как да инвестирате като Айкън, Айнхорн и Бъфет

Ето някои от най-любимите на богатите инвеститори технологични компании и защо те ги харесват:

Apple

Това е любимата позиция на Карл Айкан. Най-голямата по пазарна капитализация компания в света присъства неизменно в портфейлите на повечето от най-богатите инвеститори през последните няколко години.

Дейвид Тепър и Дейвид Айнхорн са сред инвеститорите с позиции в компанията, но те са далеч под тези на активиста Карл Айкън - с дял в Apple на стойност около 6.6 милиарда долара.

Айкън за пръв път оповести позицията си в Apple в социалната мрежа Twitter през август на 2013 година. От тогава насам той започна да оказва натиск върху мениджмънта на компанията за по-голям дивидент и обратно изкупуване на собствени акции.

Не е ясно дали мениджмънтът на Apple се е съобразил с изискванията на Айкън или самостоятелно е взел решение, но е факт, че компанията обяви рекордни суми по обратно изкупуване на активи, достигащи 200 милиарда долара през тази година.

И макар Айкън да е регистрирал сериозна доходност от инвестицията си от над 100%, не изглежда като той да планира скорошна продажба на дела си. Според него справедливата оценка на Apple е за над 1.3 трилиона долара, което е с над 50% от настоящите нива в акциите на компанията.

IBM

Когато се говори за провал на технологични инвестиции, едно от първите неща, които излизат в съзнанието на инвеститорите, е инвестицията на фонда на Уорън Бъфет - Berkshire Hathaway, в технологичния гигант IBM.

От първоначалната инвестиция на Бъфет в компанията през далечната вече 2011 година акциите на IBM са поевтинели значително, като компанията е най-зле представящият се компонент на Dow Jones.

Компанията прави сериозна трансофрмация и преструктуриране на бизнеса си, като инвестира сериозно в „облачни технологии“, където се очаква да е лидер през следващите години. Това обаче си има своята цена и се усеща негативно от инвеститорите през последните години.

Въпреки трудностите обаче, Бъфет увеличава своята инвестиция в IBM от 5.5% през 2011 година до 7.8% към момента, като притежава около 77 милиона акции от компанията.

Инвеститорите биха се запитали: какво харесва Бъфет в IBM?

Отговорът е – щедрата политика на компанията към акционерите й. От 1994 година насам компанията е изкупила обратно около 58% от акциите си, което е сериозен мотив за покупката на книжата й.

IBM също така повишава дивидента си. При последните резултати компанията го увеличи с 18% до 1.30 долара на акция на тримесечие, което е с над 800% повече от това, което е плащала през 2001 година. Това прави дивидентна доходност от 3% - далеч над средната за широкия индекс S&P 500.

Освен това Бъфет подкрепя стратегията на компанията да инвестира в „облачни технологии“. През първото тримесечие на годината приходите от тези услуги за компанията са нараснали със 75% на годишна база, до 3.8 милиарда долара.

Компанията се оценява при бъдещо съотношение цена-печалба от едва 10, което е добър показател за ориентирания към дългосрочни инвестиции Бъфет.

Google

Дейвид Тепър, основателят на инвестиционната компания Appaloosa Management, може и да не е толкова известен колкото Уорън Бъфет или Карл Айкан, но с нетното си състояние от 10.5 милиарда долара той е доказал изключителните си способности.

Виж още: Най-богатите хедж фонд мениджъри в света

В момента втората му най-голяма инвестиция е именно в интернет-търсачката Google.

Подобно на много дългосрочно ориентирани инвеститори, Тепър смята, че настоящите цени на акциите на Google предоставят изключителна възможност.

Компанията изпитва негативния ефект от понижаващата се цена на кликовете, като инвеститорите не отчитат перспективите пред бизнеса с „умни очила“ и „колите без шофьори“.

Компанията за видеосъдържание YouTube също се радва на стабилен ръст и може да е много сериозен източник на приходи в бъдеще.