Пет неща, за които ни бе обещано, че ще се случат до пет години
Ръководителят на екипа на Google, който работи по създаването на безпилотен автомобил, твърди, че екипът му има за цел такива автомобили да се движат по пътищата до пет години. Това е една доста амбициозна цел предвид факта, че пред Google има доста технически, производствени и регулаторни пречки за преодоляване.
Пет години изглеждат като произволен срок, в рамките на който да обещаеш, че ще пуснеш спорен, недоказан продукт, но се оказва, че това е един много харесван срок за технологични прогнози, пише Bloomberg.
През последната година Джеф Безос, Илон Мъск, Марк Закърбърг и други ръководители на технологични компании избраха пет като магическа цифра за сбъдването на техните прогнози.
Понякога тези прогнози наистина се сбъдват, но е по-добре, ако не залагаме прекалено много на това. През 2001 г. Бил Гейтс каза, че до пет години всички ще използват таблетни компютри с Windows. Друг шеф в Microsoft - Мейтън Мирволд, пък прогнозира края на Windows в рамките на пет години с начало през 1999 г.
Според прогнозата си от 2011 г. до 2016 г. IBM трябва да представят компютри, които ще можем да контролираме с мисълта си, което едва ли ще стане.
Защо? Ако се замислим, че преди пет години нямаше таблети iPad или електрически автомобили за масовия пазар, това показва колко много може да бъде постигнато за половин десетилетие. Някои пък биха могли да кажат, че това е така, защото след пет години никой няма да си спомня някаква откачена прогноза, направена днес.
Вижте няколко неща, за които е обещано, че ще се случат в следващите пет години:
1. Безпилотните автомобили на Google ще се движат по пътищата
Крис Урмсън, директор на проекта на Google за безпилотен автомобил, изнесе TED презентация миналата седмица, в която каза, че компанията има за цел да пусне тези автомобили на пътя в рамките на пет години.
Урмсън има и лична причина това да се случи – неговият 11- годишен син тогава ще е навършил годините, за да се яви на изпит за шофьорска книжка. “Екипът ми и аз сме ангажирани със задачата това да не се случи (бел. ред. синът му да не вземе книжка)," заяви Урмсън.
Малцина обаче са толкова оптимистично настроени, колкото Урмсън. Според директор на екипа на General Motors, работещ по създаването на безполитони автомобили, те ще бъдат нещо често срещано по пътищата след 15 години.
Анализатор от Morgan Stanley прогнозира, че това ще се случи през 2026 г. Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който също обича да дава прогнози, не пожела през миналата седмица да даде конкретен срок за това кога по пътищата ще се движат безполиотни автомобили.
Вижте още: Който разреши един от тези проблеми, може да стане милиардер
2. Netflix навсякъде по света
Тед Сарандос, който отговаря за съдържанието в Netflix, заяви на събитие на UBS в Ню Йорк на 8 декември, че компанията би искала стрийминг услугата, която предлага, "да бъде напълно глобална и налична навсякъде по света" в рамките на пет години. Netflix в момента се предлага на 78 пазара, основно в Западното полукълбо.
3. Визията на Закърбърг за Facebook, в който преобладава видео съдържанието
Смартфоните улесняват хората при заснемането на видео, а благодарение на най-новите сървърни технологии, Facebook може да съхранява и доставя повече видео, от когато и да било, заяви Закърбърг през ноември.
"В момента по-голяма част от съдържанието във Facebook са снимки," каза Закърбърг. "Преди пет години преобладаващата част от съдържанието беше текст, а ако превъртите времето пет години напред, вероятно по-голяма част ще е видео."
4. Кошмарът на Мъск за роботи убийци
Миналата година главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX започна да бие камбаната за рисковете, свързани с изкуствения интелект. Мъск се пошегува на конференция на Vanity Fair през октомври, че система за изкуствен интелект, проектирана, за да чисти нежеланите имейли, може да реши, че "Най-добрият начин да се отърве от спама, е като се отърве от хората."
След това през ноември на сайта Edge.org Мъск написа: "Има риск да се случи нещо наистина опасно в рамките на пет години, най-много 10". Коментарът му обаче след това бе изтрит.
Вижте още: Илон Мъск: В бъдеще колите с шофьори може да бъдат незаконни
5. Доставките на Amazon с дронове
През декември 2013 г. Безос обяви, че Amazon.com има намерение да ползва дронове за своите доставки, заявявайки, че компанията може да започне да ги използва в рамките на пет години, ако получат необходимото разрешение на Федералната въздухоплавателна администрация на САЩ.
Това се оказа сериозно "ако" и година по-късно от Amazon уведомиха, че може да преместят тестването на дроновете извън САЩ. На 15 февруари държавната агенция представи предложение за отварянето на небето за безпилотни летателни апарати.
Според настоящите правила обаче, компаниите нямат право да използват летателни апарати, които излизат извън обсега на погледа на оператора. В същото време Alibaba използва дронове в небето над Пекин, за да доставя джинджифилов чай.