Анализ на УниКредит Булбанк за тенденциите във финансовия сектор
Възстановяването на българската икономика ще става все по-видимо през тази и следващата година. На банковия сектор предстои преглед на качеството на активите. По тази причина част от кредитните институции ще предприемат действия по подсилване на капиталовите си позиции.
Това сочи анализът на главния икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов относно тенденциите във финансовия сектор у нас.
Други, пред които това не стой като необходимост, ще потърсят възможности за увеличаване на портфейла си от нови кредити.
В този контекст, спредът между лихвите по депозити и кредити ще се задържи на достигнатите към момента нива поне до края на тази година. Това ще бъде съпроводено с известен спад на лихвите както по депозитите, така и по кредитите. Скоростта, с която ще протича този процес ще бъде с неповече от половин процентен пункт годишно.
Лихвите по кредитите ще започнат да намаляват с по-бързи темпове след средата на следващата година, като в дългосрочен план изглежда е налице немалък потенциал за понататъшен спад, а с това и за редуциране на спреда между лихви по депозити и кредити.
Колко голям е този потенциал, наред с други фактори, ще зависи и от това колко далече ще стигнат предстоящите процеси на реорганизация на сектора.
Ако регулаторът съумее да тласне сектора към по-бързо абсорбиране на оставащите загуби в портфейлите и бъде по-настоятелен, що се отнася до изкореняване на оставащите лоши практики на кредитиране и нарушенията на изискванията за отчетност и разкриване на информация, доколкото и където са налице такива, може да се очаква ускоряване на процесите на консолидация, отпадане на неефективни играчи и в крайна сметка подобряване на ефективността и рентабилността на системата.
Това, в крайна сметка, би трябвало да позволи и понататъшен спад на цената на кредита за домакинствата и фирмите от реалната икономика.
Правенето на каквито и да било прогнози е много трудно, но все пак при такъв сценарий, е възможно средните лихви по корпоративните кредите да намалеят до около 4.50% в края на 2017 г. за цялата система при 5.87%, отчетени през март тази година.
Потенциалът за намаляване на лихвите по кредитите на домакинствата е може би дори по-голям – достигане на средна цена на целия портфейл от кредити на сектора от около 7.75% в края на 2017 г. при 9.30%, отчетени през март 2015 г.
По-бързото от очакваното възстановяване на износа, на което сме свидетели в началото на годината вероятно ще даде допълнителни аргументи на икономистите на УниКредит Булбанк да ревизират мартенската си прогноза за ръст от 1.9% на БВП през 2015 г. допълнително нагоре с публикуването на следващия макроикономически обзор за ЦИЕ предвидено за средата на месец юни.
Кристофор Павлов взе участие в панела Банки на шестото издание на форума Шумът на парите, когато заяви, че банковият сектор у нас е в по-добро положение, в сравнение с 2012 година, когато казусът за излизане на Гърция от еврозоната отново бе актуален.