КАТ пусна 148-те мобилни камери, пред тях слагат преносими знаци
КАТ снабди с преносими знаци 148-те патрулки в страната, в които има монтирани мобилни камери. От събота те вече дебнат по пътищата и по снимките им всеки, който е минал покрай тях с над 10 км/ч от разрешената скорост, ще получи електронен фиш.
Пускането на мобилките беше под въпрос, тъй като не беше ясно дали полицаите ще си набавят от знаците Е24 “Контрол с автоматизирани технически средства или системи”. Според наредбата за камерите, влязла в сила от 23 май, поставянето на такава табела преди зоната на засичане е задължително.
Същият документ обаче дава право на ченгетата да използват преносими знаци. Оказа се, че само за седмица те са успели да се снабдят с тях и вече снимат в цялата страна. Добрата новина за шофьорите засега е, че край 25-те стационарни радара все още няма табели Е24 и по техните снимки не се издават електронни фишове.
Вчера от КАТ демонстрираха как работи една от мобилните камери на Околовръстното шосе на София до Ботаническата градина между кварталите “Бояна” и “Драгалевци”. Въпреки че имаше табела Е24 и струпване на най-малко десетина униформени полицаи и двойно повече журналисти, черен Mercedes прелетя със 149 км/ч покрай камерата - с 69 км/ч в повече от разрешените 80 км/ч.
Най-късно до месец шофьорът му ще получи по пощата електронен фиш с глоба от 650 лв. Понеже нарушението е извършено в населено място, водачът ще получи и призовка да се яви в КАТ, където да му се вземе книжката за 3 месеца, обясниха униформените, цитирани от вестник "Труд".
Влязлата в сила наредба дава право на катаджиите да монтират мобилни камери и в служебни коли на МВР без надпис “Полиция”, но засега и 148-те устройства са в обозначени автомобили.
Мобилките засичат и в движение, но при тези случаи по снимките им няма да се издава електронен фиш, а ченгетата са длъжни да спрат нарушителя на пътя и да му напишат акт по общия ред.
Знакът Е 24
Катаджиите могат да използват преносим пътен знак Е 24 - при условие, че преди това заснемат мястото, на което го слагат, и попълнят протокол, в който опишат разстоянието му от зоната за засичане. Преносимите знаци не трябва да са по-ниски от 60 см.
Ако камерата снима идващ автомобил, знакът трябва да е на повече от 100-150 метра от патрулката. Ако засича отминаваща кола, трябва да е преди патрулка, която снима на 80-100 метра.
Шефът на КАТ Бойко Рановски: 460 нарушения са заснети само за ден
460 са засечените нарушения само от първия ден след пускането на мобилните камери. Това обяви вчера комисар Бойко Рановски, шеф на отдел “Пътна полиция-КАТ”. Най-много - 77, са заснетите в София, следва Велико Търново с 69 нарушители. Според него в момента не всички камери работят, тъй като патрулите са ангажирани с абитуриентските балове.
Местата за контрол на скоростта се обявяват в интернет страниците на всяка областна служба на КАТ, напомни Рановски.
В София днес камерите са три - при Ботаническата градина на Околовръстното, на бул. “Петър Дертлиев” при бензиностанция ЕКО и на бул. “Ботевградско шосе” при сервиз “Примекс”.
До 2 седмици дължите само 70% от глобата с електронен фиш
Електронният фиш се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка до собственика на автомобила. В 14-дневен срок от получаването му може да платите само 70% от глобата.
Ако обжалвате пред областната служба на КАТ, на чиято територия е заснето нарушението, началникът й в 7-дневен срок от получаването на жалбата е длъжен да я прати на съответния районен съд.
В съпроводителното писмо се сочат географските координати на мястото, действащото там ограничение на скоростта, посоката на движение на автомобила, разположението на камерата и данните за извършена метрологична проверка. Потвърдените от съда глоби се плащат в пълен размер.