Удивително цветните басейни на Юта
Тези електрически сини фигури в кафявата пустиня са изпарителни басейни за поташ (калиев карбонат), управлявани от Intrepid Potash Inc. - най-големия производител на калиев хлорид на САЩ.
Те са разположени по протежението на река Колорадо, на около 30 км западно от Моав, Юта. Езерата са с размери 1.5 кв. км и са облицовани с гума, за да не се смесват водите им.
Някои от тях са с червеникав оттенък поради наличието на водорасли, светло синият цвят на други идва от изкуствено прибавено багрило, което подпомага абсорбирането на слънчевата светлина и съответно изпаряването.
След като водата се изпари, остават калият и солите, които се събират и изпращат за преработка.
Повечето от световните запаси на калий идват от древните океани, които някога са покривали земята. След като водата се изпарява, калиевите соли кристализират в големи поташни депозити.
С течение на времето и благодарение на катаклизми в земната кора, тези депозити, които са погребани на хиляди метри под повърхността, се превръщат в руда.
Смята се, че басейнът, в който се намират мините в Моав, съдържа 2 милиарда тона поташ. Той се е образувал преди около 300 милиона години и днес се намира на около 1200 м под повърхността.
За да го извлекат от земята, работниците правят сондажи в мината, като вкарват гореща вода под повърхността, която разтваря калия. Получената течност се изпомпва от изворите до повърхността и се подава към басейните за изпаряване.
Слънцето изпарява водата, оставяйки след себе си кристали на калий и други соли. Този процес обикновено отнема около 300 дни.
Intrepid Potash, Inc. произвежда между 700 и 1000 тона поташ на ден от тези басейни. Мината е отворена през 1965 г. и компанията очаква да я експлоатира най-малко още 125 години.