Индия иска да си върне йогата
Йога индустрията в САЩ е бизнес за 11 млрд. долара. В САЩ има 63 000 йога инструктори, множество специализирани издания, курорти, магазини за йога дрехи и др.
В Индия, родината на йогата, обаче, тя е в криза.
Индийски националистически движения се дразнят от промяната, която западната култура нанася на йогата. Младите индийци вече се интересуват от чуждестранна храна, алкохол и по-материалистични удоволствия.
Премиерът на страната Нарендра Моди, който самият е запален йогин, иска Индия „да си върне йогата“. През декември ООН прие неговото предложение за Световен ден на йогата. За първи път този празник ще се отбележи на 21.07. 2015. В Индия ще има различни чествания по случая.
В Делхи ще се опитат да поставят световен рекорд за най-голям час по йога – 35 000 държавни служители и ученици ще участват.
Виж още: Най-скъпите панталони за йога
За разлика от Запада, където йогата се приема най-вече като спорт, в Индия на нея се гледа като на хиндуистка религиозна практика. Между хиндуистите и мюсюлманите възникна спор, тъй като последните не желаят да изпълняват йога упражненията, които са „немюсюлманска религия“. За това от Ню Делхи в момента утвърждава статута на йогата, като древна духовна практика, различна от религиозната. Мюсюлманите, обаче, категорично са против популярните асани Сурия Намскар (поздрав към Слънцето), тъй като нямат право да се покланят на друг Бог освен Аллах.
Експерти по йога пък видяха ирония, тъй като това, което йогините ще изпълняват тази неделя ще е много по-различно от древната йога.
„Днешната йога е западно творение. Тя е по-скоро гимнастика и това, което ще правят те в неделя, в опит да „си върнат обратно йогата от Запада“ ще бъде по-близо до западната гимнастика, отколкото до индийската йога,“ казва Андреа Джайн, професор по религиозни науки в Indiana University.