Всеки от нас вероятно се е изправял пред задачата поне веднъж да пребори тревогата на работното място. В един момент бивате връхлитани от плашещи мисли как всичко може да се обърка, как може да ви съкратят или пък че нещо сте направили не по най-добрия начин и сега това ще ви се върне обратно. „Ами, ако този човек отиде право при шефа ми и се оплаче от работата ми? Е, добре, ще ме уволнят.

Определено ще ме уволнят. Нямам работа!“

Виж още: 14 факта за психическото ви състояние, които трябва да знаете

Спрете точно тук. Когато тревогата наклони везните да ви пребори, трябва да се снабдите с план за действие. Не само трябва да се съсредоточите върху минимизиране на тревожните мисли в най-скоро време, но и да направите няколко неща активно.

1. Опитайте с прогресивна мускулна релаксация

Стивън Карбън от Beyond Blue, ресурсен център за тревожност и депресии, обяснява, че тревогата ни кара да задържаме в себе си физическо напрежение. С други думи – не можете просто да кажете „отпускам се“ на себе си и това да ви помогне. Седнете на стол, затворете очи и започнете да задвижвате мускулните групи, започвайки от пръстите на ръцете и краката до слепоочията. Напрегнете ги в продължение на 3-5 секунди. След това бързо ги отпуснете. Фокусирайте се върху чувството за напрежение и отпускане – така ще успеете да освободите натрупаното напрежение в тялото си.

2. Разберете защо

Когато мислите ви започват да се развихрят в най-плашещи нюанси, сложете процеса на пауза. Следващият път, когато се почувствате тревожни, Обществото на австралийските психолози ви съветва да отделите няколко секунди, за да си зададете въпроса буквално: „Защо изпитвам тези емоции?“. Установете корените на тревогата и помислете защо преживявате нещата по този начин. Дали е защото сте информирани преди малко, че трябва да изнесете реч утре, а вие мразите да говорите пред публика, или е защото колегата ви по бюро постоянно ви пили на главата с оплакванията си? Разбирането на причините за тревогата ви, ще ви позволи да идентифицирате дразнителя и ще ви подготви за план на действия за преодоляването му.

Вижте още: 14 навика на нещастните хора

3. Следете дишането си

Ник Лукас, автор на Finally Free, препоръчва да забавите дишането си. Учестеното дишане може да ви донесе повече стрес, засилвайки още повече чувството за тревога. Неговият съвет гласи: превключете на коремно дишане, дишайте дълбоко и бавно. Така ще овладеете тревогата преди изобщо да завладее ума ви. Опитайте да броите дишането по този начин – вдишване-2-3, отпускане-2-3. Така ще понижите честотата на биене на сърцето си и ще успокоите мислите си.

Нуждаете се от още съвети? „Затворете очите си и се фокусирайте върху дишането – вдишване/издишване през носа – фокусирането върху физическия процес пречи на страха да се развихри в мозъка ви“, добавя Лукас.