Най-големият кошмар за инвеститорите
Инвеститорите се страхуват от спад за пазара или пазарни корекции. Страховете са още по-големи в момента, когато индексите са на близки до историческите си максимуми нива.
Всъщност, корекциите би следвало да се приветстват, защото дават добри възможности за влизане в пазара или допълване на портфейлите.
Може би най-големият страх на инвеститорите (освен да изпуснат голям ръст) е свързан с това да са инвестирали по време на пазарен пик.
Всички са наясно, че връщане на индекс с 50% изискват последващото му повишение от 100%, за да се върне на нивата си отпреди това.
Практиката обаче сочи че, това не бива да е чак такова сериозно опасение, особено за инвестиралите на щатските пазари.
Един пример. Ако инвеститорите са си купили акции във възможно най-лошия момент, или в деня на достигане на връх за пазара, то средно са били необходими 3 години, за да се върне пазарът на тези си нива.
Това става ясно на база на изследване на историческото представяне на щатските индекси за последните 90 години.
Този период от три години е приемлив, предвид на факта, че дългосрочните инвеститори са с хоризонт за инвестиране между 10 и 20 години.
Малко повече е трябвало да чакат инвеститорите по време на големи пазарни сривове. Например, по време на финансовата криза от 2008 година периодът за възстановяване на пазара е бил 5.5 години.
Само Великата депресия е изисквала по-голям период на възстановяване от 25 години. Трябва да се има предвид, че тогава икономиката и ситуацията в световен мащаб са били напълно различни от настоящите.
Как стоят нещата у нас?
Сривът на пазара у нас от 2008 година доближава пазара ни до случилото се в САЩ по време на Великата депресия. Много е вероятно това да е понижението за възстановяването, на което да са нужни десетилетия.
Вижте още: SOFIX колко още и докога надолу?
Ако вземем предвид обаче останалите мечи пазари в историята на БФБ (с понижение за индекса от над 20%), които са четири на брой (без да броим последния, в който се намираме в момента), то възстановяването е било далеч по-бързо от това на щатските пазари и е отнемало средно малко над осемнадесет месеца и половина.
Най-дългото възстановяване наблюдаваме по време на спада, стартирал през 2009 година, отнел 33.3% от стойността на индекса, след срива от предходните две години. Тогава на индекса са му били нужни три години и два месеца, за да се възстанови до нивата си отпреди понижението.
Ако историята се повтаря, то нивата от 620 пункта за SOFIX би следвало да бъдат достигнати през октомври на тази година, ако мечият цикъл е с продължителност на средната при останалите корекции, или през юни на 2017 година, ако е с продължителността на най-голямото възстановяване до момента.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.