Как да инвестирате малка сума пари?
Искате да инвестирате, но нямате достатъчно голям капитал, който да се капитализира при търсене на нормална пазарна доходност (между 10 и 20% годишно), или пък нямате достатъчно знания и увереност, че можете да се справите с финансовите пазар?
Ето няколко предложения към какво можете да насочите малки по размер суми.
Помислете за закриване на скъпи кредити и кредитни карти
Може би е добре да започнете със закриване на потребителските си кредити или задълженията по кредитната карта.
Така ще реализирате първата си безрискова доходност между 8 и 20% (годишната лихва, която най-вероятно плащате по този вид задължения). Започнете да внасяте първо по най-скъпите си кредити.
Инвестирайте в себе си
Добре е, преди да започнете да мислите за инвестиции на фондовите пазари, да помислите да инвестирате в себе си. Допълнителни курсове за повишаване на вашата квалификация или придобиването на специализирани сертификати могат значително да повишат цената ви като наемен кадър.
Така направените еднократни разходи ще носят след себе си доходност цял живот.
За подсигуряване на старините ви
Ако не сте сигурни, че можете да постигнете голям успех с малка сума, то най-вероятно сте прави. На фондовите пазари около 90% от хората губят своите вложения, като най-голяма част от тази маса се съставлява именно от хора с малки сметки, които не гледат на пазара като на начин да изкарват прехраната си.
Вместо това може би много по-добра алтернатива е да насочвате регулярни и не особено големи суми към фондове за допълнително пенсионно осигуряване.
Както неведнъж сме казвали, факторът време е на ваша страна и след 30 години минимално заделяни ежемесечни суми могат да се превърнат в сериозен фактор за нормален живот.
Поверете ги на „робо-съветници“
Можете да поверите средствата си на така наречените робо-съветници. Това са напълно автономни алгоритми, които инвестират вашите средства в зависимост от предварително зададени критерии. Големи играчи в тази сфера включват имена като Vanguard и Schwab.
Подобна услуга, без изискване за начален капитал, се предлага и от пионера в тази област Betterment. За да се избегне таксата от 3 долара на месец обаче, трябва да добавяте поне 100 долара ежемесечно. Тези роботи обикновено инвестират в нискоразходни индексни фондове.
Това, което ще платите максимално при такъв род роботи, е около 0.5% от инвестираните средства, или наполовина на това, което индексните фондове традиционно таксуват.
Дивидентни фондове с реинвестиране на печалбата
Така наречените DRIPS-ве позволяват на акционерите им да купуват допълнителни акции директно от компанията със средствата, получени от дивидента. Това позволява допълнителни инвестиции с почти нулеви разходи.
Направете си сметка в нискоразходни брокери
Хората, търгуващи на фондовите пазари с малки капитали, трябва да изберат изключително внимателно онлайн брокера си. В настоящия свят са налице нискотарифни брокери, таксуващи между 5 и 10 долара на сделка, независимо от обема.
Възможности на инвеститорите се дават и от нови стартъпи в областта на финансовото посредничество. Така например покупката на британски акции през Degiro струва около 3 долара, като няма такси и комисиони за откриване на сметка.
Можете да се пробвате на валутните пазари
Валутните пазари предоставят изключителна ликвидност и ливъридж. Те са отворени 24 часа на ден, пет дни в седмицата, което ги прави изключително удобни за търговия от инвеститори с не особено големи капитали.
Достъпът до валутните пазари е на няколко клика разстояние през специализирани платформи. Добре е да започнете с минимален капитал, или демо сметки, защото почти всички първоначално губят на тези пазари.
А защо не и със социален трейдинг
За социалния трейдинг вече говорихме. Ако правилно подберете кой трейдър да следвате и добре управлявате риска си, то може някой друг да търгува за ваша сметка и да трупа печалби с времето, без от вас да се изисква да правите много (освен да контролирате загубите).