Колебаете се между злато и сребро? Изберете среброто
Съотношението злато-сребро често е обект на интерес от страна на търгуващите на световните фондови пазари.
През последните десетилетия златото се предпочиташе от инвеститорите поради две основни причини – приемаше се като инструмент за защита от рискове, свързани с финансови и политически кризи, и като проводник на защита срещу инфлацията.
За съжаление, наблюдаваме провал и при двете функции, приемани, че се изпълняват от благородния метал. От една страна, инфлацията в световен мащаб е ниска и по-скоро опасенията в последните години са от дефлация.
От друга, златото доказа, че не защитава добре и от несигурност, предвид на слабото му представяне в последната една година, когато станахме свидетели на криза в отношенията между Русия и Украйна, както и гръцката криза, която тече с пълна сила в момента.
Въпреки случващото се с Гърция, златото не успява да намери пътя нагоре, като се търгува при нива, близки до най-ниските му стойности за последните три месеца.
Защо среброто е по-добра алтернатива от златото?
Среброто също се търгува със съществено понижение, като то е при нива, близки до най-ниските му за последните пет години.
Съотнесено спрямо златото обаче, среброто се търгува при съотношение 75, или близо до най-високото за последните шест години и половина.
През последните петнадесет години съотношението е намирало своя пик при нива от около 85 на два пъти, след което се е понижавало значително - близо наполовина.
През 1991 година, когато среброто достига своето дъно, съотношението намира своя пик при 100. През 2007 година съотношението е средно 51.
През април 2011 година съотношението се понижава до около 30, откогато започва трайно да се повишава, за да достигне стойности от около 75 към днешна дата.
Дългосрочното съотношение, при което са се търгували двата метала, е 15. Това дава сериозни индикации, че среброто може да е значително подценено спрямо настоящата цена на златото.
Ето още някои интересни данни, свързани с това съотношение:
Съотношението е при 12.5 – 323 години преди новата ера.
По време на Римската империя това съотношение е 12.
През 1980 година, при последния сериозен цикъл на поскъпване на златото и среброто, това съотношение е едва 17.
Среброто, освен като средство за предпазване от инфлация и политически сътресения и производство на бижута (подобно на златото), се използва широко и в промишлеността. В тази насока, очакванията за възстановяване и ускоряване на ръста на световната икономика през следващите две години могат в много по-голяма степен да окажат положителен ефект върху цената на метала.
За разлика от запасите на злато в световен мащаб, тези на среброто намаляват, което може да допринесе за недостиг в даден момент и поскъпване вследствие на спекулации. За сравнение, при златото тенденцията е противоположна. Към момента златото е около пет пъти по-разпространено от среброто въз основа на световните запаси на двата метала.
Може би най-сериозният недостатък при среброто е възможността цената му да се манипулира. Отдавна на пазарите съществуват съмнения, че няколко от големите играчи оказват съществено въздействие върху цената на метала.
Волатилността в цената на среброто е друг недостатък, особено за по-консервативните инвеститори. Освен недостатък обаче, волатилността може да се сочи и като предимство. Например за да достигне върха си от 2011 година, цената на среброто трябва да се увеличи близо 3 пъти.
За да направи същото, златото трябва да поскъпне „едва“ с около 75%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.