Умопомрачаващите прогнози за бъдещето на Марк Закърбърг
Главният изпълнителен директор на Facebook Inc. Марк Закърбърг направи някои доста интересни прогнози за бъдещето, в това число способността на хората някой ден да говорят помежду си с разума си и за това, че интернет ще се доставя с лазери.
Дали някоя или всичките прогнози на Закърбърг ще се сбъднат - предстои да се види. Предвид факта обаче, че технологиите се развиват много бързи и че предприемачите в Силициевата долина разполагат с милиарди долари, си заслужават тези предложения да бъдат проучени.
Ето ги и тях:
Виртуалната реалност
Oculus, която Facebook купи през 2014 г. за 3 млрд. долара, се очаква да пусне първия си комплект за виртуална реалност на потребителско ниво в началото на следващата година, а очакванията са високи.
Според анализатори от PiperJaffray, виртуалната реалност ще бъде мегатенденцията на следващите 30 години, като Oculus ще бъде лидер в тази сфера. Те сравниха пазара с този на мобилни телефони отпреди 15 години.
В бъдеще Закърбърг очаква хората да споделят цели преживявания чрез виртуалната реалност, както го правят със снимките от почивките си днес.
Хората все още ще носят телефони в джобовете си, поне в следващите 10 години, но също така един ден ще носят очила за виртуална реалност, които да им помагат в ежедневието.
Телепатия
Следващата логична стъпка след виртуалната реалност ще бъде телепатията, според Закърбърг.
Основателят на Facebook си представя бъдеще, в което ние дори не трябва да говорим, за да общуваме. Технологията вече дава възможност за това с чатовете, но Закърбърг очаква технологиите да се развият до етап, в който можем да споделяме цели мисли и преживявания телепатично.
“Смятам, че някой ден ще можем да изпращаме цели мисли един на друг директно чрез използването на технологии,” казва той. “Просто ще можете да се помислите нещо и приятелите ви незабавно ще могат да го усетят, ако вие искате.”
Вижте още: Пет неща, за които ни бе обещано, че ще се случат до пет години
Суперчовеци
В отговор на въпрос на учения Стивън Хокинг за това кои са най-важните въпроси в науката, на които би искал да види отговор, Закърбърг казва, че се интересува най-много от въпросите, свързани с хората и по-точно как работи разумът ни и как можем да постигнем суперинтелект и безсмъртие.
“Какво ще ни даде възможност да живеем вечно? Как да лекуваме болестите си? Как работи мозъкът? Как се учим и как можем да научаваме повече неща?” казва Закърбърг.
Изкуствен интелект
Говорейки за супер интелекта, Закърбърг засегна и темата за изкуствения интелект, който използва компанията, и как той би могъл да оформи платформата в бъдеще. Проучванията на Facebook в тази сфера в момента се концентрират върху разбирането на постовете на хората, така че алгоритмите на социалната мрежа да могат да определят най-добрия начин за сортирането им.
Крайната цел обаче е да се създадат системи с изкуствен интелект, които са толкова усъвършенствани, че да могат също така да виждат и чуват неща, както или дори по-добре от хората, според Закърбърг.
“Ако можем да създадем компютри, които разбират какво има на една снимка и да го пресъздадат на незрящ човек, който иначе не би го видял, това би било невероятно,” казва той.
Това е нещо, което Facebook се надява да осъществи в рамките на десетилетие.
Вижте още: Илон Мъск: В бъдеще колите с шофьори може да бъдат незаконни
Лазерни лъчи
Закърбърг отдавна се интересува от това да осигури интернет достъп на всеки човек по света чрез своята организация Internet.org. Компанията в момента сключва партньорски сделки с оператори за доставянето на безплатни основни интернет услуги по цял свят.
От Google също работят по този въпрос, като дори изпробваха летящи на голяма височина балони, които да се позиционират над провинциални райони и оттам да осигуряват интернет. Въпреки тези усилия обаче, близо две трети от населението на света няма достъп до интернет.
В бъдеще Закърбърг смята, че технологичните иновации, под формата на дронове, сателити или лазери, ще наклонят везните още повече в тази посока.
“Идеята е, че в бъдеще ще можем да доставяме интернет от летящи самолети или сателити и те ще могат да комуникират със земята, използвайки много точни лазери за пренос на данни,” казва Закърбърг.