Това, което се случва с петрола, е безпрецедентно
Цената на петрола продължава да се понижава. Бъдещето на суровината, според анализатори от Goldman Sachs, се очаква да е „безпрецедентно“ - или без аналог в историята.
Според специалисти от банката това се дължи на „промяна в правилата на играта“. Нарушен е и балансът между малките и големите производители.
Вижте още: Спокойно и второ полугодие за петрола?
В миналото големите компании производители, като BP и Exxon Mobil, заедно с държавните компании на богати на петрол страни, определяха какво ще се случва.
С развитието на новата технология на фракинг, при която се добива петрол при далеч по-малки инвестиции, много на брой малки компании, ползващи тази технология, заеха сериозни позиции при предлагането.
Малките компании са много по-гъвкави и далеч по-лесно могат да спрат да оперират или да намалят производството си в моменти на неблагоприятни цени на петрола, за разлика от големите.
И въпреки рекордния брой компании от сектора, които спряха да оперират, предлагането се запазва относително стабилно.
Според специалисти новата технология ще допринесе до това разходите за добиване на петрол да се понижат с 30% в следващите години, като при 80% от добиващите шистов петрол компании ще има финансова изгода при цени под 60 долара.
В същото време страните, които разчитат на петрола като основен източник на приходи, продължават да произвеждат, независимо от цената на суровината. Това е и една от основните причини страните от ОПЕК да запазят производството си без промяна.
На практика Саудитска Арабия, която е доминираща в картела, е повела ценова война с щатските производители. Според анализатори от Credit Suisse цените на петрола все още не са достигнали желаните от Саудитска Арабия нива, при които още по-голям брой от шистовите производители ще спрат производство.
Анализаторите от Credit Suisse припомнят още, че обикновено мечият пазар е със средна продължителност между 11 и 28 години - значително повече от „бичите цикли“, които продължават по-малко от 10 години.