Доларът върви към месечно понижение
Доларът започна седмицата под натиск и е на път да запише понижение за месеца, но се търгуваше далече от достигнатите наскоро дъна, тъй като инвеститорите запазват надежда, че Федералният резерв на САЩ ще вдигне лихвите още следващия месец.
Доларовият индекс, който следи представянето ма долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 95.704 пункта, губейки 0.4% за деня и около 1.7% за месеца.
Индексът обаче е доста над седеммесечното дъно от 92.621 пункта, достигнато преди седмица, след като опасенията около рязкото забавяне на ръста на китайката икономика доведоха до сериозни понижения на борсите по света.
Доларът поевтиня с 0.6% до 121.01 спрямо йената, като губу около 2.3% за август, но е доста над седеммесечното дъно от 116.15 достигнато преди седмица.
Еврото поскъпна с 0.6% до 1.1249 долара, под върха от 1.1715 от миналата седмица, не все още отчита повишение от 2.4% за месеца.
Подновеният спад при акциите днес обезцени долара спрямо еврото и йената.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 1.3%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.2%, докато основният индекс в Шанхай губи 2.6%.
Инвеститорите изчакват данните за неселскостопанската заетост в петък за евентуални индикации дали Фед ще предприеме дългоочакваната стъпка да вдигне лихвите на срещата си в средата на септември. Тази седмица се очаква и други ключови данни за състоянието на щатската икономика.
Доларът може да получи подкрепа, ако тези данни подкрепят очакванията, че Фед ще вдигне лихвите до няколко седмици, но другият фокус ще бъде върху това дали акциите и нагласите за риск биха издържали при подобен сценарии.
Вицепрезидентът на Фед Стенли Фишер заяви в реч пред централни банкери в Уайоминг в събота, че инфлацията в САЩ вероятно ще тръгне нагоре, след като натискът от долара отслабне, което ще позволи на централната банка да вдига лихвите постепенно.