През последната седмица движението на долара спрямо еврото се определяше единствено от промяната в очакванията на анализаторите за действията на Фед през септември и това дали резервът ще повиши лихвите.

В подобна среда 120-дневната корелация между движението на долара и лихвените суапове на двете валути достигна рекордни нива.

Вижте още: Не Китай, а Фед изплаши пазарите

Разликата в политиките на двете централни банки – щатската и европейската, предопределяха поскъпване на долара допреди три седмици, когато Китай изненадващо прибегна към обезценка на валутата си.

Това инициира глобална разпродажба на активи от световните инвеститори и паника на финансовите пазари, които накараха все повече пазарни наблюдатели да вярват, че Фед може да отложи повишението на лихвите за декември.

Тази промяна инициира поскъпване на еврото спрямо долара.

Когато ЕЦБ проведе срещата си на 3 септември, погледът на инвеститорите ще е в посока към това дали банката ще повиши обема на стимулите за икономиката си. Ден по-късно ще бъдат изнесени данните за пазара на труда и безработицата в САЩ.

На 16 -17 септември пък ще се проведе така дългоочакваната среща на Фед, която ще даде отговор на фундаменталния въпрос ще започне ли повишението на лихвите във водещата световна икономика.