5 навика, направили от обикновени хора милионери
Според психолозите 40% от всичко, което правите през деня, са навик. Или иначе казано – 40% от деня ви е на автопилот.
Навиците помагат на мозъка да пести енергия.
Томас Корли от Credit.com е проучил навиците на 177 милионери, които сами са натрупали парите си, и е установил, че има някои навици, които са общи за тях. Той предполага, че те имат общо с успеха.
Това са 5 от навиците, които според Корли, са помогнали на анкетираните от него хора да натрупат средно 7.4 млн. долара за 12 години:
Те правят разлика между лоши цели и добри цели
Едва ли някога сте чували хора да говорят за „лоши цели“.
В повечето случаи думата „цели“ се употребява в положителен смисъл. Но има „цели“, които не допринасят много за нашето благосъстояние, а постигането им отнема ценни ресурси.
Как да направим разлика между добри и лоши цели?
Добри са онези цели, които създават дългосрочно усещане за щастие. Те ви позволяват да се развивате като личност. Те ви помагат да стигнете от точка А до точка Б, но при положение че точка Б е по-добро място.
Един прост пример за „добра цел“ е да отслабнете с 10 кг. За това ще трябва да спазвате хранителен режим и да спортувате – неща, които ще ви донесат и по-добро здраве. Когато постигнете тази цел, вие ще сте по-здрави и с по-красива фигура.
Виж още: 7 успели хора споделят най-лошите съвети, които са получавали
Пример за лоша цел – искате да имате Ferrari. За тази цел ще трябва да работите повече или да предприемете финансов риск, като да изтеглите заем. Ако работите повече – вие жертвате повече време и енергия. Това са жертви от ваша страна.
Да работиш много не е лошо, но ако работиш, за да постигнеш цел, която е далеч от възможностите ви и не е необходимост, дали това е оправдано?
Така че трябва да си отговорите кое е по-важно: щастието от това да седнеш във Ferrari или загубата на цялото ви лично време, навличане на стрес, недоспиване. Щастието, което изпитваме при покупка на нещо хубаво, е краткотрайно.
След известно време това Ferrari вече няма да извиква у вас същите чувства. Но вие няма да може да си върнете времето назад!
В този случай можехте да си поставите „добра цел“ - да инвестирате парите в бизнес или някаква инвестиция, като имот, от които ще имате дългосрочна по-голяма полза.
Те избягват хора и неща, които им губят времето
67% от богатите хора гледат телевизия по-малко от 1 час на ден.
63% от богатите хора прекарват по-малко от един час на ден в интернет (не става въпрос за работа, а за сърфиране).
Те мечтаят
Преди да си поставят цели, те ги виждат в мечтите си.
Поставянето на целта вече е началото на процеса на постигане на целта. Мечтата на един човек е неговата визия за бъдещето.
Трябва и да правите разлика между мечта и цел.
Да искаш допълнителни 100 000 долара на година е мечта, а не цел. Да искаш къща на плажа е мечта, а не цел.
Запитайте се какъв искате да е животът ви след 10, 15 или 20 години. Напишете на един лист всички детайли, които си представяте. Подробно. Напишете каква ще е заплатата ви, в каква къща ще живеете. Това е мечтата.
Целта е, когато се замислите как ще я постигнете. Запитайте се: какво трябва да направя, за да постигна това? Мога ли да се справя? Отгвоорите на тези въпроси вече са цел.
Те не се отказват от мечтите си
27% от анкетираните милионери имат поне един провал с нов бизнес. Те обаче са опитали пак.
Упоритостта е качество, което всички те притежават. Тя те кара всеки ден да вършиш неща, които те доближават до целта ти.
Понякога близките ви, вместо да ви окуражават, може да се опитат да ви спрат. Да ви съветват да не рискувате. Упоритите хора не се поддават.
Те имат няколко източника на приходи
Милионерите не разчитат на един източник на приходи. Те разработват различни източници. 65% от тях имат поне 3 източника. Диверсифицирането на източниците, освен че увеличава доходите, помага и в случай на неуспех с един от тях – тогава може да се разчита на другите.
Най-често допълнителните доходи идват от – наем на имот или дори на няколко имота, инвестиции в АДСИЦ, в акции, частична собственост в друг бизнес и др.