Преди да създаде Slack – стартъп, оценяван днес на 2.8 млрд. долара, Стюарт Бърътфийлд ръководи един друг доста успешен бизнес – Flickr. Компания, която беше продадена на Yahoo за над 20 млн. долара.

Той е на 41 години, има магистърска степен по философия.

Не винаги обаче му е вървяло като по вода. Имал е трудности в намирането на финанси за стартъпите си в периода след спукване на балона в технологичния сектор. Наложило му се е да се откаже от един от проектите си.

Кой е Стюарт Бътърфийлд?

Той е роден през 1973 година в малкото рибарско градче Лунд, Британска Колумбия. Живее в дървена къща, в която дори няма канализация. Родителите му се сдобиват с течаща вода, когато той е на 3 години.

Когато е на 5 години, семейството му се мести във Виктория. Няколко години по-късно му купуват компютър и той се влюбва в него.

Сам се учи да кодира, докато е в гимназията. В колежа вече получава пари, за да прави дизайн на страници.

„Бях сред първото поколение деца, които израснаха с компютър у дома.“

През 1996 година завършва философия, а през 1998 година получава и магистърска степен по специалността от Кеймбридж.

През 2000 година се присъединява към проекта на свой приятел Джейсън Класън - Gradfinder.com. Интернет балонът току-що се е спукал. Въпреки това те успяват да продадат Gradfinder.com с, по думите им, „прилична печалба“.

Бътърфийлд стартира проект "5K competition“, в който хората трябва да правят страници под 5 килобайта. Той е супер успешен.

Тогава той, заедно с тогавашната си съпруга Катерина Фейк и Класън, се включват в проект на име Ludicorp, който е трябвало да създаде голяма онлайн игра с многобройни играчи.

Но това е точно след атентатите от 11 септември и след като се е спукал балонът в технологичния сектор и те не успяват да наберат капитал.

Тогава Бътърфийлд се заема с друг проект – Flickr. Идеята му дошла, когато му било лошо и повръщал в една хотелска стая в Ню Йорк. Той и приятелите му вече били направили платформа, в която можели да се споделят снимки.

Но тя работела, само ако и двете страни са онлайн. Той измислил някои промени, въвел ги и в крайна сметка продал сайта на Yahoo.

През 2008 година Бътърфийлд и Катерина Фейк се разделят. През същата година напускат и Yahoo.

Когато напуснал Yahoo, той решил да се върне на идеята с играта. Заедно с бивши колеги продължил работата по Ludicorp. Основават компания Tiny Speck, която създава играта Glitch.

Той признава, че са направили няколко грешни технически избора и играта е била „прекалено странна“ за много хора. Около проблемите с играта открива нещо друго.

Той и съдружниците му са направили чат, в който да си говорят за работата. Този чат става следващият му продукт. Наричат гo Slack.

Slack расте ужасно бързо и впечатлява много хора в бизнеса, в това число Клайнър Перкинс и Андреесън Хоровиц, които инвестират 340 млн. долара в младата компания.

Днес Slack е една от най-бързо растящите приложения в интернет. За по-малко от две години се е разраснало до 1.1 млн. потребители на ден, над 180 служители и 25 млн. долара годишни приходи.