Пловдив и региона – рай за индустриите
Пловдив се утвърди като индустриален център на България, в който потенциални инвеститори могат да избират между зони с различен икономически профил благодарение на мащабния проект „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ). На площ от над 10 млн. м² са обединени 9 общини, 6 индустриални зони и 2 клъстера, за да се предложи първия в България Район за целенасочена подкрепа от държавата. Единственият по рода си проект в комбинация с устойчивата икономика и обновена бизнес структура на Пловдив, превръща града под тепетата в инвестиционна столица в България.
В състава на ТИЗ са обособени зони с различна икономическа специфика, което дава добра възможност на инвеститора за избор. Голяма част от индустриалните производства са съсредоточени в три от шестте зони на ТИЗ – „Марица“, „Раковски“ и „Куклен“. Наградената през 2005г. с отличието „Първа индустриална зона в България“, зона „Раковски“ обхваща 19 компании в сферата на автомобилостроенето, енергийното оборудване, битовата химия, текстилната и хранително-вкусовата индустрия. Хранително-вкусовата промишленост, заедно с машиностроенето и развитието на електрониката са съсредоточени също така и в зона „Марица“. Третата зона „Куклен“, която се намира до Международното летище Пловдив, обединява металургия, машиностроене, химическа промишленост и автомобилостроене с инвеститори като „КЦМ” АД, „Агрия“ АД , Завод за горещо поцинковане на Юпитер Холдинг , „Мекалит“ и „Техно Акташ“.
Едно от основните предимства на Пловдив е, че на новопостъпилите инвеститори се осигурява административна, регулаторна и инфраструктурна подкрепа от общините. Предлагат се готови производствени, логистични и търговски помещения или се изграждат обекти според специфичните изисквания на всяка компания. Съществуват транспортни връзки, достъп до електричество и газификация, ВиК и телекомуникации. Завършеното устройствено планиране, облекчените процедури и съдействието от страна на местните общини правят възможно бързото стартиране на бизнес. Често инвеститори, които работят тук, разширяват своите бази и правят нови вложения.
Досега над 80 чуждестранни и 34 български компании са инвестирали над 1 милиард евро и са осигурили работни места на над 15 000 души, като според предварителните прогнози в срок от 10 години се очаква този брой да нарасне с още 30 000. Част от тези компании са КЦМ, ABB, Liebherr, Socotab, Schneider Electric, Magna Powertrain, William Hughes, DB Schenker, Zobele , Mecalit, , Brunata, Biomashin, Maxcom, Fresh logic, Profilink и много други. В процес на изграждане са нови мащабни проекти на японската компания SMC Industrial Automation, американската Sensata и на българската „Биофреш“.
В момента скорост набира и проект за китайски логистичен хъб за цяла Европа в частта „Евро-китайска зона за икономическо развитие“ на ТИЗ. Самият Пловдив отскоро е побратимен с 15-милионния китайски мегаполис Шенджен и в края на миналата година откри първия си задграничен офис именно там.
Стратегическото местоположение на Пловдив го превръща и в център на транспортни и логистични услуги. Намиращ се на кръстопътя между Азия и Европа, до Северна Африка, Близкия Изток и Русия, през града минават 3 от 10 паневропейски транспортни коридора. Всяка дестинация в Европа може да бъде достигната до 24 часа,а Международно летище Пловдив е на 2-8 часа разстояние от основните морски пристанища - Бургас и Варна (България), Солун и Пирея (Гърция), Текирдаг (Турция) и Русе /на река Дунав/.
Благоприятната локация, развитието на Тракия икономическа зона и устойчивата икономика на града са истинско доказателство за превръщането на Пловдив и региона в индустриална столица и в рай за инвестициите. За още информация, посетете: http://invest.plovdiv.bg/.