Добра ли е инвестицията в имот в предпочитаните софийски квартали
Локацията е един от основните критерии при избор на имот с цел инвестиция. Има определени софийски квартали, които се радват на по-голям интерес от купувачите, в сравнение с други.
Това, което ще направим, е да проследим дали попуката на имот в тези квартали се е отплатила на инвеститорите или не, в средносрочен и дългосрочен план (на база на историческото представяне на цените на имотите в тези квартали)?
Вижте още: Как са се променили цените на имотите последните 11 години?
Като предпочитани от купувачите квартали от имотната агенция BULGARIAN PROPERTIES определят – Лозенец, Студентски град, Витоша, Младост, кварталите по протежението на бул. България (за представител ще вземем Белите брези), както и кварталите с новоизграждащи се спирки на метрото (за представител на тези квартали ще вземем Хиподрума).
Както вече споменахме, при покупката с цел инвестиции инвеститорите трябва да се насочат към по-малки по размер жилища. Те, освен по-малка сума за инвестиране, предоставят и по-добра доходност от наеми.
В тази насока, за целта на проучването ще разгледаме как са се представяли цените и наемите на двустаен имот в разглежданите квартали през последните три години (по време на стабилизиране на цените от дъното), както и през последните близо дванадесет години.
* Данни: imot.bg
Както се вижда от таблицата по-горе, през последните три години цените в предпочитаните софийски квартали са регистрирали среден ръст от 12.2% при средно повишение за двустайните в София от 10% (въз основа на данните на имотния сайт imot.bg).
С най-много са се повишили цените в Лозенец – два пъти на разглеждания ръст. Най-слаб е бил ръстът в цените на имотите в Студентски град от едва 2% за разглеждания период.
* Данни imot.bg
Ако се върнем повече години назад, нещата изглеждат доста подобни. Предпочитаните квартали отново са донесли по-добър доход за инвеститорите (при разглежданите двустайни жилища), в сравнение със средното представяне на пазара.
Там имотите са поскъпнали средно с 96.72% спрямо повишението от 80% средно за двустайните в София.
* Данни: imot.bg
Разбира се, освен от ръста в цените на имотите, инвеститорите се интересуват и от доходността от наеми. Както се вижда от таблицата по-горе, доходността от наеми в предпочитаните днес софийски квартали е по-висока от средната за София преди единадесет години.
Към днешна дата доходността от наеми в няколко от предпочитаните квартали е по-ниска от средната за столицата, което може и да окаже негативен натиск върху цените на имотите в тях в бъдеще. Става въпрос за Белите брези, Хиподрума и Лозенец, където средната доходност от наеми е съответно 4.1, 4.3 и 4.8% при средна от 5.2% за София.
По-висока остава средната доходност от наемите в Младост 1, Витоша и Студентски град - при нива от 6, 5.0 и 5.8%.