Интересни разкрития от приложенията за сън за това как спим
Защо все се случва така, че не закъснявате и се събуждате изтощени?
Вероятно се будите по-често, отколкото си мислите.
За повечето от нас наспиването е проблем.
Благодарение на фитнес тракери като Fitbit, Jawbone UP и приложения за подпомагане на съня като Sleepio, вече разполагаме с най-различни данни за това как спим и как можем да подобрим нашия покой.
Само защото заспивате, това не означава, че спите непробудно. Потребителите на Fitbit се будят между 8 и 11 пъти на нощ, което означава, че всичките се събуждат средно по 9.3 пъти на нощ!
Жените са малко по-склонни от мъжете (около 10%) да споделят за проблеми със съня и да оценят съня си като с по-лошо качество.
Жените обаче спят средно с 20 или повече минути от мъжете. Жените спят по 7-7.6 часа на нощ, а мъжете 6.8-7.4 часа.
Идеята, че жените се будят повече от мъжете, също така е мит. Мъжете под 50 г. се будят малко повече – веднъж повече на нощ, отколкото жените на същата възраст.
Прекалено малкото сън се отразява ужасно на сексуалното желание при мъжете. Ако мъж спи само по пет часа на нощ в продължение на седмица, той вероятно ще има 'значително по-ниски нива на тестостерон,' което убива желанието за секс и води и до други здравословни проблеми, сочат проучвания.
Недоспиването също така може да доведе до повишаване на теглото. Проучвания показват, че жените, които спят по 5 часа или по-малко на нощ, са доста по-склонни да ядат джънк фууд и да качат 15 кг или повече, в сравнение с жените, които спят по 7 часа на нощ.
Индивидуалните нужди за сън на всеки човек са различни, но след задълбочено 2-годишно проучване, Националната фонация по съня на САЩ препоръчва възрастните хора да спят по между 7 и 9 часа на нощ. Хората над 65 г. могат да минат със 7-8 часа сън на нощ, а децата имат нужда от повече от 8 часа.
Ето още една причина да спите повече: повече сън = по-щастлив човек. Хората, които спят между 8 и 9.5 часа на нощ се събуждат по-щастливи.
От друга страна, хората, които не си доспиват, страдат от лошо настроение (общо 77% от хората, които не си доспиват се оплакват от лошо настроение, в сравнение с 27% от хората, които се наспиват добре).
Хората, които не се наспиват, също така имат повече проблеми във вързките си. Общо 77% от ненаспиващите се се оплакват от проблеми във връзките си, в сравнение с 35% от наспиващите се.
Недоспиването може също така да породи чувство на самота. Общо 53% от хората, които не се наспиват, споделят, че се чувстват "самотни", в сравнение с 10% от тези, които се наспиват добре.
Почти никой не спи редовно по повече от осем часа на нощ. Повечето американци спят по по-малко от 7.5 часа на нощ.
Краткосрочните събития не вредят на съня чак толкова, колкото изглежда. Например преминаването към лятно часово време може да накара хората да се чувстват изморени, но американците губят едва 13 минути сън в нощта, в която се местят стрелките на часовника.
Качеството на съня се влошава с възрастта. 49% повече хора на възраст между 60 и 70 г. споделят за дългосрочни проблеми със съня, в сравнение с хората на възраст между 20 и 30 г.
Има научни трикове за това човек да се наспива по-добре. Например, спането по гръб ни кара да хъркаме, което пък ни пречи да спим дълбоко. Така че опитвайте да спите с по-малко възглавници или в различни пози.
Избягването на ярката светлина вечер и излагането на слънчева светлина сутрин ще ви помага да заспивате по-бързо и да се събуждате по-бързо.
Алармата ви не би трябвало наистина да ви буди. По-голяма част от дълбокия сън е в първите няколко часа от нощта. Ако заспивате и се събуждате приблизително в едни и същи часове, които ви позволяват да се наспивате добре, би трябвало да се събуждате сами горе-долу, когато алармата ви трябва да се включи.