За да бъдете успешни, трябват не само талант и мотивация, но и добро здраве. А важна, но пренебрегвана част от последното е сънят.

Нитум Верма е учен и основател на компания PeerWell, който е експерт по съня. Наскоро той отговаряше на въпроси в Reddit, свързани със съня.

Вижте какви са основни изводи от разговора с него:

Лягайте си и се събуждате всеки ден по едно и също време

Вашето тяло има вътрешен часовник, който ще се програмира, ако всеки ден лягате и ставате в един и същи част.

Когато през уикенда спите повече, това поставя тялото ви в положение като часовата разлика при пътуване – има разлика, която то не може да си обясни.

Спете 7 – 9 часа на денонощие

Необходими са между 7 и 9 часа, за да премине вашият организъм през всички фази, през които трябва, за да отпочине и да се възстанови.

Виж още: 11 неща, които не бива да държите в спалнята си

Някои хора спят само по 4-5 часа и казват, че са свикнали и не се чувстват уморени, казва Верма. Но те заблуждават себе си. Може наистина да свикнеш с този режим, но не е здравословно той да се поддържа дълго време.

Внимавайте какво ядете и пиете преди лягане

Избягвайте да се храните точно преди лягане. Алкохолът също не е за препоръчване – някои хора мислят, че алкохолът ще ги приспи, но всъщност той вреди на по-дълбоката фаза на съня.

Не тренирайте точно преди лягане

удобно е да направите малко гимнастика преди лягане, ако не сте имали време през деня, но това ще „събуди“ мозъка ви и ще ви даде прилив на енергия, което после ще ви попречи да заспите.

Тъмни завеси

Постарайте се в спалнята ви да е тъмно и тихо.

Ритуал преди сън

Представете си, че тялото ви е като кола. Дори да натиснете рязко спирачката, ще има спирачен път.

Това трябва и на тялото ви – спирачен път и време за настройване към съня. Добре е точно един час преди лягане да изключите лаптопа и да не се взирате в смартфона си, за да не се разсейвате. Може да измислите някой „ритуал“ за последните 10 минути преди лягане, за да се настрои тялото за сън.