Ръстът на Китай най-слаб от над шест години
Ръстът на китайската икономика се понижи под границата от 7% за първи път от края на финансовата криза, посочиха изнесени днес данни.
Втората най-голяма световна икономика е отбелязала повишение на икономиката си с 6.9% за тримесечието между юли и септември на годишна база. Това е най-слабият резултат от първото тримесечие на 2009 година, когато икономиката на страната нарасна с 6.2%.
Резултатът се оказа леко над средните очаквания на пазарните участници за повишение от 6.8%, но под отбелязания ръст от 7% предходното тримесечие.
Данните се очаква да окажат по-нататъшен натиск върху централната банка да предприеме допълнителни стимули в подкрепа на икономиката.
„Ситуацията в Китай постепенно се стабилизира“, коментира Джулиан Еванс-Причард, анализатор в Capital Economics, цитиран от СNBD. “Ускоряване на правителствените разходи, както и стимулиране на кредитния риск са два фактора, които могат да съдействат за ограничаване на рисковете пред ръста на китайската икономика в следващите тримесечия“, допълва още анализаторът.
Обезценката на китайската валута, както и сривът на борсовите индекси от изминалите няколко месеца, накараха много от пазарните наблюдатели да предричат „трудно презимяване“ на икономиката.
Някои анализатори изразяват очаквания, че ръстът през третото тримесечие може да е най-ниската точка за китайската икономика през тази година.
„Със забавянето на ръста и нарастващите рискове за дефлация, потвърждаваме нашите очаквания, че централната банка на Китай ще прибегне до понижение на задължителните минимални резерви с 50 базисни пункта през четвъртото тримесечие“, коментират анализатори от ANZ Bank в писмо към техни клиенти.
„Растящата опасност от дефлация е възможно да накара централната финансова институция да прибегне и до ново понижение на лихвите в страната“, прогнозират още от банката.