Пет важни неща за политиката за едно дете на Китай
Китай в четвъртък обяви, че премахва политиката за едно дете, което позволява на всички двойки в страната да имат по две деца.
С този ход се цели да се пресече демографската криза, предизвикана от бързо застаряващото общество и намаляването на населението в трудоспособна възраст.
Вижте пет неща, които трябва да знаете за политиката на едно дете:
1. Защо е приета?
Китайските лидери приемат политиката за едно дете през 1980 г. в опит да обуздаят експлозивния растеж на населението и да повишат жизнения стандарт.
Политиката е постигнала в голяма степен тези цели, казват експерти. Но тя е довела и до множество проблеми, включително принудителни аборти и стерилизация, както и тежестта на грижите за възрастните хора, попадаща върху единственото им дете.
2. Променяна ли е някога?
Преди две години Китай разхлаби правилата, когато позволи двойките да имат по две деца, ако единият родител идва от домакинство с едно дете.
Промени в политиката не бяха правени повече от три десетилетия, или откакто тя е приета.
Вижте още: Седем неща, които няма да видите в Китай
3. Защо политиката за едно дете беше отменена?
Трудоспособното население в Китай на възраст от 15 до 64 години драстично намалява. Според ООН страната ще загуби 67 милиона работници от 2010 г. до 2030 г.
В същото време възрастното население в Китай се очаква да скочи от 110 милиона през 2010 г. до 210 милиона в края 2030 г., а до 2050 г. възрастните хора ще възлизат на една четвърт от обитателите на страната.
4. Какъв вид въздействие ще има този ход?
Не е ясно. Според Националната здравна комисия и комисията по семейно планиране на Китай, това ще доведе до1.45 милиона нови раждания.
Но броят им е далеч по-нисък от очакваното, защото дори жителите на селските райони, много от които и преди са освободени от политиката за едно дете, не са склонни да имат по-големи семейства поради разходите.
5. Не е ли твърде късно?
Някои демографи и икономисти казват, че новата политика за две деца ще допринесе с твърде малко, за да се промени икономическият курс на Китай.
Освен това тя идва твърде късно за решаване на задаващата се криза на труда.
Китайците днес се женят доста късно, а голяма част от тях - никога, като повечето двойки предпочитат да имат едно или никакви деца.
Нивото на раждаемост е около 1.5 деца на жена и няма вероятност да се увеличи, тъй като повечето китайки забавят в годините сключването на брак и раждането.