Австралийският и новозеландският долар поеха в различни посоки
Доларът запазва лекия си ръст днес, след като поскъпна спрямо еврото и йената на фона на повишаващите се лихви по щатските държавни облигации.
Спадът в цените на млечните продукти и слабите данни за заетостта подпечатаха съдбата на новозеландския долар като най-зле представящата се основна валута, докато малко по-оптимистичните прогнози за австралийската икономика от страна на централната банка дадоха импулс на австралийския долар.
Доларовият индекс за последно бе на ниво от 97.190 пункта, след като нарасна с 0.3% във вторник. Еврото падна до 1.0965 долара, след като президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги повтори отново, че през декември предстои допълнително облекчаване на паричната политика.
Спрямо йената доларът поскъпна до над 121.00, отдалечавайки се от достигнатото преди това дъно от 120.60 пункта.
Австралийският долар поскъпна до най-високото си ниво от седмица над 72 щатски цента и за последно се търгуваше на ниво от 0.7184 долара.
Биковете при австралийския долар придобиха смелост, след като Централната банка на Австралия реши да остави лихвите без промяна вместо да ги понижава.
Спрямо новозеландския долар австралийската валута поскъпна с близо два новозеландски цента - близо до 1.0800. Това бе най-големият еднодневен ръст на австралийския долар от близо два месеца.
Спрямо щатския долар новозеландският се обезцени до 0.6656, отстъпвайки от достигнатите преди това върхове близо до 68 щатски цента в предходните три сесии.
Изнесените днес официални данни показаха първото тримесечно понижение на заетостта от три години насам. Данните бяха изнесени часове, след като световните цени на млечните продукти паднаха във втори пореден търг.
Днес се очакват и данните за продажбите на дребно в Австралия, както и PMI индексът за сектора на услугите в Китай. Най-важното събитие за седмицата обаче си остават данните за неселскостопанската заетост в САЩ.