В процеса на търсене на работа служителите почти винаги търсят известни марки, особено ако става въпрос за технологичния сектор, където имената на компании като Facebook, Amazon, Apple, Google и т.н. са синоним на големи иновации.

Платформата за търсене и предлагане на работа Dice проведе през септември проучване за измерване нивото на удовлетвореност от работата сред 1600 служители в технологичния сектор в САЩ. Половината от тях биха потърсили работа в друг град, 52% в друг щат или дори регион.

Заплащането все още е важен мотиватор, като 59% от анкетираните биха се преместили в друг град за по-добре платена работа.

В същото време обаче близо половината от работещите в технологичния сектор – 45% - търсят подобряване на баланса работа-личен живот, като споделят, че сегашната им работа не го позволява. Около една трета от тях – 27%, дори казват, че вече е мит твърдението, че в технологичния сектор дава възможност за балансиране на работата и личния живот.

Ето какво показват резултати от друга анкета, проведена сред 1500 служители на Google, Microsoft, Amazon, IBM, Oracle и Apple за това къде биха отишли да работят, ако напуснат.

Google

Корпоративната култура на Google, насочена към стимулиране на предприемачеството, е вероятната причина, поради която най-много от нейните служители биха избрали стартъп компания за следваща стъпка в кариерата.

Около две трети от тях – 73% - биха се насочили към добре финансиран стартъп, а 45% биха рискували да започнат работа в такава компания в ранен етап от своето развитие.

Apple

Служителите на Apple са по-предпазливи в избора си на следваща позиция. Едва 28% биха рискували със стартъп, но ако компанията вече е набрала финансиране, 62% казват, че биха се замислили. Също толкова биха заменили Apple за друга публична компания.

Amazon

Друга публична компания е най-вероятният избор и за служителите на Amazon – 74% от тях споделят тази вероятност. Едва 35% от тях биха напуснали, за да започнат работа в стартъп в ранен етап от развитието му.

IBM и Microsoft

Служителите и на двете компании биха напуснали сегашната си работа, само ако има повече стабилност, отколкото риск. Работещите в IBM са най-малко авантюристично настроени, като само 23% от тях биха рискували със стартъп.

В Microsoft 74% биха се преместили в публично дружество, като най-вероятно е това да бъде компания, на която й предстои първично публично предлагане на акциите. Причината за това вероятно е фактът, че при IPO-то на Microsoft през 1986 г. четирима служители на компанията станаха милиардери, а други 12 хил. милионери.