13 прогнози за 2016 г. от най-ярките финансови умове
Ето 13 от прогнозите на някои от най-ярките финансови умове за следващата година, споделени пред финансовото издание Bloomberg.
Внимавайте за глобална рецесия
Ручир Шарма, ръководител Развиващи се пазари в Morgan Stanley Investment Management
"В момента сме само на един голям шок отстояние от следващата глобална криза, като такъв е възможно да видим от Китай. Голямата задлъжнялост, прекомерните инвестиции, в комбинация с намаляващото население, се очаква да доведат до забавяне на ръста на втората най-голяма икономика.
По-слабо задлъжнелите страни от Източна Европа се очаква да са по-добре позиционирани за следващия низходящ цикъл“.
Труден път за инструментите с фиксиран доход
Дан Фъс, вицепрезидент на Loomis Sayles & Co.
Доходността на 10-годишните облигации вероятно ще се повиши до 2.6%-2.8% до края на 2016 г., според Фъс, макар и настоящите геополитически проблеми да влошават средата за прогнозиране. На инвеститорите в облигации Фъс препоръчва микс между държавни и корпоративни облигации с най-висок рейтинг с матуритет между пет и дванадесет години.
Инвеститорите трябва да са изключително избирателни, когато става въпрос за високорискови корпоративни облигации или когато разчитат на индексни фондове.
„Ясно е, че високорисковите облигации са най-добрата алтернатива на инвестициите в акции, но там инвеститорите могат да срещнат редица проблеми“, допълна още Фъс.
Акциите ще се представят добре
Томас Дж. Лий, управляващ директор във Fundstrat Global Advisors
„Акциите ще продължат да се представят добре през следващата година, особено банковите. Банките ще се облагодетелстват от политиката на Фед по отношение на лихвите в среда на икономически ръст. Същото се отнася и за сините чипове, които ще регистрират добра възвръщаемост в условията на икономически подем“.
ЕС все още ще е изправен пред големи предизвикателства
Ребека Петерсън, главен инвестиционен стратег в Bessemer Trust
„Най-голямото предизвикателство в Европа през следващата година? Кризата с бежанците“, смята Патерсън.
„Терористичните атентати в Париж могат да доведат до сериозни политически промени в Европа или просто да накарат потребителите да променят потребителските си навици. И двете събития биха могли сериозно да натежат над икономическия сентимент на Стария континент“.
Патерсън очаква слабостта на еврото да продължи.
Очаквайте повишение на лихвите
Джим Карън, управляващ директор в Morgan Stanley Investment Management
„Смятам, че очакванията за инфлация отново ще се върнат на пазара. Това би следвало да изпрати лихвите по държавните облигации силно нагоре, най-вероятно към нива от 3.75% по 30-годишните облигации.
Пазарът може също така да бъде изненадан от скоростта, с която Фед ще повишава лихвите в условията на силно подобряваща се икономика“.
Мултимилиардните частни компании ще имат своите 15 минути – или пък не
Алана Патрикоф, основател на Greycroft Partners
„Притеснен съм от това, което се случва с финансирането на частните компании. Те са твърде много в момента и няма достатъчно средства, които да продължат да поддържат ръста им с такива темпове.
Неизбежно ще видим повече от тези частни компании (с капитализация над 1 милиард долара) да поглеждат към капиталовите пазари. Това най-накрая ще ни даде отговор относно бъдещето им и дали ще имат масов успех или не“.
Търсенето на доходност ще стане по-интензивно
Ръс Коестерич, глобален стратег в BlackRock
„Фед ще е по-малко важен през следващата година“, коментира Коестерич, който очаква Джанет Йелън да прибегне до плавно повишение на лихвите догодина в условията на слабо възстановяване на световната икономика. Това ще кара инвеститорите да търсят агресивно доходност.
„Няма да можете да откриете доход без риск. Специфични рискове са налице при всички класове активи и не са евтини в момента. Инвеститорите ще прибягват до инвестиции в няколко инвестиционни класа, за да диверсифицират рисковете.“
Може да видим възстановяване в цените на енергийните ресурси
Барбара Бърни, вицепрезидент на инвестиционното банкиране в Barclays Capital
„През следващата година ще станем свидетели на възстановяване в цените на природните ресурси – основно вследствие на политически причини. Намалялото богатство в страни като Норвегия и Саудитска Арабия ще инициират до голяма степен това.
Тези страни няма да могат да си позволят наличните флуктоации в резервите им. Светът ще премине към по-стабилни цени на петрола, които могат да са при нива от около 60 долара за барел“.
Погледнете към Южна Америка
Тулио Вера, главен инвестиционен стратег в J.P. Morgan Latin American Private Bank
„Налице са сериозни възможности в Аржентина. Това е много важно не само за страната, но и за региона като цяло“. И докато, според специалиста, перспективите пред Бразилия все още са доста неясни, Мексико се очаква да е друга страна, която ще се облагодетелства сериозно от възстановяването на щатската икономика.
„Налице ще са много добри възможности за инвестиране в Южна Америка до края на следващата година“ смята още Вера.
Ръстът се връща през 2017 година
Джозеф ЛаВоргна, главен икономист Щатски пазари в Deutsche Bank
„Очаквам ръстът да се ускори леко и световната икономика да е в по-добра форма. Това, което е притеснително, е, че 2010 година бе най-добрата година на ръст след рецесията. Това дава оптимизъм за подобрение на ситуацията и очакванията за 2017 година, когато новоизбраният щатски президент ще цели ускоряване на ръста в условията на слабо представяне до момента“.
Компаниите ще продължат да инвестират в медикаменти, борещи се с рака, но в късни фази на развитие
Марк Хайфел, глобален стратег в UBS Wealth Management
„Световното население застарява и търсенето на медикаменти за лечение на рак само ще расте“, смята Хайфел. „Все още капиталите, инвестирани в компании в най-рисковите етапи от разработването на медикаменти, е ограничено“.
Големите здравни компании съсредоточват усилията си към медикаменти в много по-късни стадии на одобрение, целящи да избегнат рисковете от провал и неодобрение от регулаторите. „Тази тенденция се очаква да продължи с пълна сила и догодина“, смята още специалистът.
Китайската икономика ще се стабилизира
Янг Жао, главен икономист в Nomura Holdings
„Дали ще има трудно презимяване на китайската икономика? Не мисля. Пазарът на труда в Китай изглежда балансиран. Дори и при 5.8% ръст, китайската икономика ще продължи да създава нови работни места.
Слабо вероятно изглежда финансовият сектор в Китай да се насочи към криза, предвид на сериозната подкрепа, която получава от страна на правителството“.
Още от „каквото и да е необходимо“ от страна на ЕЦБ
Ерик Нийлсън, главен икономист в UniCredit
„Очаквайте по-нататъшен разрив между политиките на Фед и ЕЦБ. Фед се очаква да повиши нивата на лихвите няклоко пъти през следващата година, за разлика от ЕЦБ, където могат да прибегнат до нови стимули“.