Макроикономическите прогнози за 2016 г.
С наближаването на края на годината все повече икономически издания и финансови институции дават своите прогнози и очаквания за идващата 2016 г. Ето какво може да очакваме за водещите икономики по света през нея, според изданието Bloomberg.
През април на 2016 г. ще бъде отворено новото съоръжение на Панамския канал. То ще дава възможност за преминаване на кораби 2.6-пъти по-големи от най-големите, които преминават през канала в момента. Това ще е само едно от многото добри неща, които очакват световната икономика, според анализа.
Други ключови събития догодина ще са президентските избори в САЩ и Тайван, летните олимпийски игри в Бразилия и представянето на новия петгодишен план за развитието на китайската икономика. Друго значимо събитие може да е референдумът във Великобритания относно оставане на страната в ЕС, вероятно през октомври.
Следващата година се очаква да е далеч по-силна от настоящата, а ръстът да е с темпове, съпоставими с очакваните в дългосрочен план, според прогнози на МВФ.
Връщането към „силен и синхронизиран“ ръст обаче може да е под въпрос, според доклада на международния фонд от края на октомври. От там очакват ръст на световната икономика да е 3.6%, на фона на 3.1% за тази година и 3.5% от годините между 1980 и 2014 г.
Сред факторите, които могат да се отразят негативно на световната икономика, са валутните войни, които се разгарят в Европа и се поклаждат от политиката на Японската централна банка.
Китайската икономика се очаква да продължи със слабото си представяне и догодина. Щатската най-вероятно ще продължи да се представя много по-добре от останалите водещи страни по света.
Цената на петрола и останалите основни суровини е много вероятно да останат при ниски нива.
Централните банкери – Джанет Йелън, Марио Драги и Харухико Курода, ще продължат да са в центъра на инвеститорския интерес, като Фед най-вероятно ще стартира с повишението на лихвите и нормализирането на монетарната политика, в среда на стимули от страна на ЕЦБ и Японската централна банка.
Най-важната променлива догодина ще е Китай и темповете на ръст на икономиката на страната, които се очаква да останат под 7%. Доколко обаче ще се забави ръстът на втората най-голяма световна икономика ще се окаже ключово, както за развитите, така и за развиващите се икономики по света. Прогнозите на специалистите са ръстът на Китай да се забави до 6.3% през следващата година спрямо 6.8% през тази.
Европа и Япония се очаква да продължат да се представят по-слабо от щатската икономика. За разлика от най-голямата световна икономика, която расте бавно, но стабилно от 2009 година насам, и икономиката на еврозоната, и тази на Япония имаха моменти на трудности. Японската икономика изпадна формално в нова рецесия след края на второто фискално тримесечие.
ЕЦБ може да продължи с понижението на лихвите в еврозоната и да ги отведе в по-голяма степен на отрицателна територия през следващата година. Японската централна банка, от своя страна, се очаква да увеличи размера на монетарните стимули.
Гръцката финансова криза, която излезе от новините за сега, може отново да започне да се проявява с пълна сила през втората половина на следващата година, ако министър-председателят на страната не срещне одобрение за налужителните ограничения на разходите, повишение на данъците и реформите на трудовия пазар.
Потенциално излизане на Великобритания от границите на ЕС след вот през октомври може да има сериозни последици по отношение на бизнес доверието в Европа.
Кризата с бежанците в ЕС е друг сериозен проблем в политическия живот на съюза. Иронично, тази криза може в краткосрочен план да стимулира ръста на Стария континент. Прогнозите на специалистите са, че европейските правителства ще дадат помощи на бежанците, които впоследствие ще ги изхарчат и върнат в единната икономика.
Следващата година ще е отново трудна за Бразилия и Русия, чиито икономики се очаква да продължат да се свиват, макар и с далеч по-слаби темпове. МВФ очаква Индия да изпревари по ръст Китай през следващата година.