Разгадаха една от най-големите мистерии с отвличане на самолет?
Повечето американци са чували за случая с Д. Б. Купър, който извършва единственото отвличане на самолет в историята на САЩ, което остава неразкрито.
Днес, 44 години по-късно, автор от щата Мичиган представи нова теория във връзка с мистерията около Д. Б. Купър, свързана със семеен мъж, баща на четири деца, който изчезва две години преди отвличането на самолета и никой никога повече не чува нищо за него.
През годините известните факти за това отвличане се превръщат в материал за много легенди. На 24 ноември 1971 г. мъж на име Дан Купър си купува билет на международното летище Портланд в Орегон и се качва на самолет на Northwest Orient Airlines за Сиатъл, Вашингтон.
Той си поръчва бърбън и пали цигара, преди да помоли стюардесата Флорънс Шафнър да запише следното нещо: „Имам бомба в куфарчето си. Ще я използвам, ако е необходимо. Искам да седнете до мен. Това е отвличане.“
Докато самолетът зарежда гориво, Купър получава 200 000 долара в брой и четири парашута, за които той настоява в замяна на това да позволи на 36 пътници да напуснат самолета, когато той кацне.
След това Купър нарежда на пилота да лети към Мексико и да поддържа височина от под 3 000 м.
Когато самолетът е някъде между Сиатъл и Рино, Невада, Купър завързва чантата с парите за себе си и скача от задната част на самолета в бурното време.
С помощта на Флорънс Шафнър, стюардесата, която подава бележката с искането за откуп на пилота, ФБР успява да направи скица на Д.Б. Купър, което е и единственото му изображение, за което се знае.
Шафнър описва Купър като бял мъж на възраст между 40 и 50 г.
Вижте още: Девет случая на мистериозно изчезнали самолети
Съдбата на Купър остава неизвестна и до днес, въпреки продължилото десетилетия раследване на ФБР и стотиците евентуални следи.
През 1980 г. 8-годишно момче на име Браян Инграм е на пикник със своите родители по поречието на река Колумбия, когато се натъква на три изгнили пачки банкноти от по 20 долара на обща стойност 5 800 долара със серийни номера, отговарящи на тези, дадени като откуп на Д. Б. Купър.
С годините много от хората, свързани с разследването, започват да смятат, че Д. Б. Купър не е оцелял при скока си с парашут, но негови останки така и не са намерени.
От ФБР вземат ДНК проба от нещата, които той оставя на борда на самолета, между които и вратовръзка, и един от парашутите, но Купър така и никога не е идентифициран.
Рос Ричардсън, автор на книга за неразрешени мистерии с изчезнали хора, самолети и кораби, обаче смята, че може би е разрешил мистерията около Д. Б. Купър, според WZZM.
Ричардсън смята, че истинското име на Д. Б. Купър е Ричард Лепси, който изчезва в Грейлинг, Мичиган, през октомври 1969 г., оставяйки жена и четири деца.
Лепси е роден в Чикаго, но се жени за Джаки Хънтър през 1955 г. и се мести в Грейлинг година по-късно. Преди изчезването си Лепси работи като мениджър на магазин.
На сутринта на 29 октомври 1969 г. Лепси отива на работа в магазина както обикновено, но по-късно се обажда на съпругата си и й казва, че няма да си дойде за обяд, защото решил да излезе със служебната кола, за да прочисти мислите си.
Това само по себе си не било притеснително, но по-късно Лепси се обадил и в магазина, за да каже, че няма да се връща. Това е последният път, в който някой говори с 33-годишния семеен мъж.
Вижте още: Мафиотски бос бе оправдан в съда за легендарен обир
Няколко дни по-късно автомобилът на Лепси е открит паркиран на летището в Травърс сити, Мичиган, от съпругата му и нейн приятел.
Ключът е още на таблото, като там има и половин кутия от цигарите, които Лепси пуши.
„Той не е имал нищо друго със себе си, освен дрехите на гърба му,“ казва Лиза Лепси, единствената дъщеря на Джаки и Ричард, която упорито разследва случая с изчезналия й баща.
След изчезването на Лепси неговият шеф открил, че от сейф в магазина липсват 2 000 долара.
По-късно служител на летището разказва пред полицията, че човек, отговарящ на описанието на Лепси, си купува билет за Мексико.
В книгата си Ричардсън твърди, че Лепси е изчезнал с надеждата да обърне нова страница в живота си, далеч от стресиращата работа и многолюдното си семейство.
Вечерта, в която по новините съобщават за отвличането на самолета, Лиза Лепси си спомня, че когато рисунката с образа на Д. Б. Купър е показана по телевизията, всички в нейното семейство се спогледали и възкликнали: 'Това е татко!'
„Бяхме шокирани, защото приликата бе невероятна, а аз и братята ми бяхме сигурни, че това е нашият баща,“ казва тя пред WZZM.
Между Купър и Лепси има и други прилики.
Ричардсън отбелязва, че черната вратовръзка, която отвлеклият самолета оставя на борда, е част от униформата на Лепси в магазина в Грейлинг.
По данни на ФБР заподозреният е носел обувки тип мокасини по време на отвличането на самолета. Този тип обувки били любими и на Лепси.
Ричард Лепси обаче е просто поредният човек в дългия списък с имена, които през годините са свързани с мистерията около Д. Б. Купър.
През 2011 г. жена от Орегон заявява, че нейният чичо е човекът, който отвлича самолета, твърдейки, че от ФБР й казали, че доказателствата, предоставени от нея са достатъчни, за да приключат случая, пише Daily Mail.
Изпитваща вина заради това, което знаела около случая, Марла Купър споделила, че пази 40-годишна тайна и че Д.Б. Купър е нейният чичо на име Лин Дойл Купър.
Марла твърди, че била на 8 г., когато нейният чичо дошъл в дома им сериозно ранен за Деня на благодарността през 1971 г. - ден след известното отвличане. Той заявил, че раните му са от катастрофа с кола.
Впоследствие нейните родители започнали да смятат, че Лин Дойл Купър е похитителят. След този ден Марла Купър никога повече не вижда чичо си и твърди, че получила информация, че той е починал през 1999 г.
Това е и най-голямата следа на ФБР към човека, който отвлича самолет през нощта на 24 ноември 1971 г.
Марка Купър предоставила на ФБР и снимка на своя чичо, както и ремък за китара, от който да свалят пръстови отпечатъци.
От ФБР обаче съобщават, че ДНК-то на Лин Дойл Купър не съвпада с това от вратовръзката, която похитителят оставя на самолета.
През годините няколко души дори са заявявали, че те са Д. Б. Купър, но твърденията им са отхвърляни въз основа на физическото описание, опита в скачане с парашут и ДНК-то, взето от вратовръзката.
Мнозина смятат, че Д. Б. Купър е Ричард Маккой, ветеран от войната във Виетнам и опитен парашутист, който организира подобно отвличане няколко месеца по-рано.
От ФБР обаче твърдят, че Маккой, който е убит при престрелка с полицията след бягство от затвора през 1974 г., просто не отговаря на описанието на Купър, предоставено от двете стюардеси.
В отговор на твърденията на Рос Ричардсън, че Д. Б. Купър и Ричард Лепси може би са един и същи човек, от ФБР заявяват, че вече не търсят активно нова информация по случая.