Брокери с разнопосочни очаквания за търговията на БФБ
Повечето индекси на Българска фондова борса (БФБ) записаха минимални повишения през първата седмица на декември. Profit.bg се допита до двама пазарни специалисти за очакванията им за търговията през настоящата седмица:
Гено Тонев, инвестиционен консултант в Юг Маркет Фонд Мениджмънт
След поредната вълнуваща седмица за борсите по света, мисля, че можем спокойно да обявим БФБ-София за един от най-скучните пазари в Слънчевата система. На него не му влияят нито добрите макроикономически новини (ръст на БВП на България от 2.9% на годишна база), нито (не)изненадите на Марио Драги.
Предполагам, че с идентична апатия ще бъде посрещнато и решението на Федерaлния резерв след малко повече от седмица.
На местната политическа сцена не се ражда нищо интересно, освен традиционния парламентарен цирк и трепетното очакване на списъка с почивните дни за следващата година. Нито едно от тези неща не намери отражение на пазара, като не очаквам това да се случи и в бъдеще.
Предстоящата работна седмица не обещава кой знае какво на инвеститорите у нас. През уикенда нямаше катаклизми, нито новини в подтикващо търговията розово. Ако трябва да отличим нещо позитивно обаче, това със сигурност е фактът, че шестдневната работна седмица не касае БФБ.
Владимир Малчев, управител на Бул Тренд Брокеридж
Очаквам позитивизмът да доминира до края на месеца, след като през цялата година наблюдавахме спад на цените и оборотите до голяма степен в резултат на недалновидната т.нар. „пенсионна реформа“ от края на миналата година. През декември традиционно институционалните инвеститори се активизират в опит да подобрят годишните си резултати.
През последните дни видяхме няколко положителни сигнала от пазара. На първо място, това е печелившото развитие при акциите на „ФеърПлей Пропъртис“ АДСИЦ. Ръстът на цената от близо 60% от началото на годината е пример за това какво може да се случи при нисколиквидния ни пазар, когато е налице голям и непоколебим купувач.
Подобна е ситуацията и при „Булгартабак холдинг“, където доброто развитие на бизнеса започва да се пренася и в цената на акциите. С подобни бизнес тенденции могат да се похвалят и други компании, при които е въпрос на време да видим и отражение в борсовите оценки.
Впечатление прави и поредният неуспешен опит на мечките да пробият подкрепата от 1.35 лева за акция на „Химимпорт“. Емисията е една от най-представителните за пазара като цяло и чисто технически изглежда готова за обръщане на тренда след формираното дъно през октомври, което е още една предпоставка за раздвижване на пазара в краткосрочен план, което се надявам да се пренесе и към една силна 2016 година.