Какво трябва да знаете за инвестициите в облигации?
Облигациите традиционно се възприемат като по-сигурната алтернатива на акциите. В среда, в която щатският индекс на сините чипове S&P 500 се търгува с повишение от малко над 1% за годината, а облигациите са донесли загуба от над 4%, много от инвеститорите в облигации се чудят какво се случва?
Отговорът, според Тед Вийз от T. Rowe Price, е следният - много инвеститори правилно са преценили риска от това да регистрират загуби от облигациите, но въпреки това са ги предпочели като защитно средство срещу потенциален срив на фондовите пазари.
Обект на пръв избор през тази година са облигационните фондове, инвестиращи в облигации с най-висок доход. Опасения за лошо представяне на фондовите пазари, в условия на забавяне на ръста на развиващите се икономики, са мотивирали подобни решения.
Ето някои неща, които инвеститорите в облигации е добре да обмислят:
1. Обърнете внимание върху двата типа риск при облигациите
Лихвите по облигациите се движат в противоположна посока на тяхната цена. Така че повишаващите се лихви инициират понижение в цената на облигациите. Това инициира и първия риск, свързан с облигациите – този от повишение на лихвите.
Инвеститорите залагат около 80% шанс първото повишение на лихвите в САЩ да се случи през следващата седмица. Истинският риск обаче е свързан с бъдещото им повишение и това колко стръмно ще е то.
И докато на този етап очакванията са за плавно повишение на лихвите догодина, всяка промяна на тези очаквания (в посока на по-агресивни действия), ще инициира силен спад в цените на облигациите.
И докато по-високорисковите облигации предоставят по-голяма доходност за инвеститорите и в по-малка степен ще са зависими от повишението на лихвите, то инвеститорите в тях трябва да отчитат рисковия им статут.
Добре е инвеститорите да избягват подобни облигации, особено на компании, чиито кредитен рейтинг може да бъде занижен. Тоест вторият риск, който инвеститорите трябва да отчитат, е специфичният риск при високорисковите облигации.
2. Как качеството на облигациите се отрази през тази година?
Високорисковите облигации имаха тежък път през тази година. Те донесоха отрицателен доход от средно 5% през третото тримесечие и около 2% за годината до ноември.
Това сериозно засегна представянето на облигационните фондове, инвестиращи предимно в такива дългови книжа, като например Eaton Vance Bond, който държи около 38% от средствата си в подобни книжа.
Фондът се отличаваше с една от най-високите доходности през последните години от средно 6%. За тази година обаче резултатът му е доста лош, като инвеститорите в него са загубили 12% от началото на годината до края на ноември.
Напълно в противоположната посока инвестира фондът RidgeWorth Seix Total Return Bond. Той инвестира над 70% в нискорискови щатски държавни облигации, а останалите в облигации на компании с най-висок кредитен рейтинг. И докато средната му възвръщаемост е сравнително ниска - при ниво от 1.5% на година в исторически план, от началото на годината той е донесъл доход за инвеститорите от 0.6%.
3. Нови начини за диверсифициране
Облигационните фондове представят все по-често нови услуги, даващи възможности за опортюнистично управление на портфейлите на акционерите, подобно на хеджфондовете. Мениджърите на тези фондове могат да притежават какъвто преценят микс от облигации във всеки един момент.
Някои от тях заемат често и „къси позиции“ в облигации, като често използват и деривати, за да засилят представянето си и да се представят по-добре от бенчмарка, с който се сравняват.
Специалисти от J.P. Morgan Asset Management предлагат на инвеститорите да добавят подобен род фондове за диверсификация към портфейлите си от висококачествени облигации.
Тези фондове могат да са сериозен буфер и срещу шокове на фондовите пазари, според Сара Буш от Morningstar. Средната им доходност от началото на годината е отрицателна в размер на 2%.
4. Държавни ценни книжа
Щатските държавни ценни книжа често се движат в противоположна на фондовия пазар посока, поради което се говори за тяхната отрицателна корелация с пазара. По този начин те предоставят една от най-добрите диверсификации срещу срив на пазарите.
Има много индексни фондове, които представят евтин и бърз достъп до диверсифицирани портфейли от щатски държавни облигации.
5. Глобално фокусирани облигационни фондове
Друг начин за диверсификация срещу излагане на прекомерен риск е инвестиране в глобални облигационни фондове. Така се диверсифицира рискът и по географски фактор.