Как се представяха компонентите на SOFIX през 2015 г.?
Само още няколко борсови сесии ни делят от края на годината. Определено тя няма да е сред най-добрите в историята на БФБ, като корекцията на индексите продължи през цялата година, в условията на относително добро представяне за фондовите борси по света.
Вижте още: Свръхпродадените и свръхкупени компоненти на SOFIX
Ако приключи годината при настоящите си нива, индексът на сините чипове SOFIX би регистрирал понижение от около 20% за 2015 г.
Не всички компоненти на SOFIX обаче се представяха еднакво. Годината бе по-добра за едни компании, отколкото за други и това до голяма степен се отрази в различния темп на промяна в цените на акциите им.
Ето и кои бяха най-добре и най-зле представящите си компоненти на индекса на сините чипове за тази година:
* Промяната в цените е без отчитане на изплатените дивиденти
Както се вижда от таблицата, цели девет компании са се представяли по-добре от индекса от началото на годината. Нещо повече, два от компонентите му са отбелязали повишение в условията на спад за пазара.
Новият компонент на индекса Холдинг Варна е най-добре представящата се компания от SOFIX с ръст от над 30% в нивата си от началото на годината. На втора позиция е Неохим с повишение от 18.5%. И двете компании обаче са сред дружествата с най-малко тегло в индекса.
Едноцифрен процентен спад са регистрирали книжата на три от компонентите на индекса – Централна кооперативна банка, М+С Хидравлик и Трейс Груп Холд.
В дъното на класацията с най-големи загуби от по над 30% са се отличили книжата на Първа Инвестиционна Банка, Индустриален Холдинг България и Софарма.