Кой онлайн сайт позволява на мошеници, хакери и крадци на самоличност да достигнат до повече от един милиард души с един пост? Познахте, говорим за Facebook.

Днес три специфични Facebook измами са широко разпространени. А ако съдим по собствените си приятели, на тях се хващат и интелигентни хора.

Ето как да не бъдете един от тях:

1. Подарък за празниците

Ето една фантастична сделка: купете подарък за празниците и го изпратете на един човек. В замяна на това вие ще получите до 36 подаръка обратно. Кой не би искал да получи 36 подаръка?

Това щедро предложение е с любезното съдействие на нещо, наречено secret sisters gift exchange. Подобен пост се фокусира и върху обмяна на книжки за деца, който е по-разпространен у нас.

Инструкциите водят до класическа финансова пирамида. Започвате, когато изпратите подарък на своята първа „тайна сестра“. След това преминавате към втората и още, и още.

Спрете до тук. С всяко ниво на измамата към нея се присъединяват все повече хора. Ако изпратите 11 подаръка, половината население на планетата ще трябва да се включи, за да работи схемата. А пък шансът да получите нещо обратно е доста малък.

Как да се избегне тази измама:

Имайте предвид, че всеки, който предлага огромна възвръщаемост на някаква инвестиция, има голяма вероятност да се опитва да ви заблуди.

Вижте още: Седем признака, че не трябва да качвате това във Facebook

2. Лотарийна измама

Ако получите съобщение във Facebook от ваш приятел, в което се казва, че сте спечелили от лотарията голяма сума пари, внимавайте.

Това е класическа измама. За да получите сумата, ще ви накарат да преведете пари за такси и застраховки, като никога няма да докоснете печалбата.

Схемата работи така: хакер разбива паролата на профила на ваш приятел, след което използва отношенията и доверието, което имате помежду си, за да ви накара да повярвате в измамата.

Как да се избегне тази измама:

Ако приятел ви казва, че сте спечелили нещо, обадете му се по телефона, за да разберете за какво става въпрос. Не изпращайте пари с надеждата, че след това ще получите по-голяма сума. Това се нарича Advanced fee scam и никога не свършва добре.

3. Измама със самолетни билети

"Ако сте в настроение за пътуване, може да се изкушите от новината, че British Airways предлага безплатни полети за една година. Просто трябва да споделите снимката, да харесате страницата и да оставите коментар, за да спечелите.“

След като идва от страница на авиокомпанията, трябва да е вярно, нали? Не. То също е измама.

За съжаление, тя е често срещана, като най-редовно се използват фалшиви страници на световно известни авиокомпании, като например Delta, Virgin Airlines и Qantas.

Как да се избегне тази измама:

Това, че страницата носи името на авиокомпанията, не означава, че е истинска. Facebook има начин да удостоверява истинността на страниците – със синьо кръгче в единия й ъгъл.

Когато сложите мишката на него, излиза надпис, че това е подвърдена страница от социалната мрежа. Ако това не стане, значи сте попаднали на фалшива.