Най-лошите шефове на компании през 2015 г.
Кои шефове на големи компании направиха най-големите грешки през 2015 г.? Дали това бе шефът на фармацевтична компания, който вдигна цената на животоспасяващо лекарство с над 5 000%?
Или шефовете на бразилска петролна компания, които с огромната си корупционна схема дестабилизираха икономиката на страната? Или пък бившият главен изпълнителен дректор милиардер, чиято компания е разследвана за счетоводство в стил Enron?
Шест от десетте шефове в класацията на Forbes все още са на постовете си и не са признали да са направили нещо нередно - въреки факта, че действията им са причинили сериозни бизнес проблеми и значителен спад в цената на акциите на ръководените от тях компании.
Ето ги и тях:
Мартин Шкрели, бивш главен изпълнителен директор, Turing Pharmaceuticals
През септември 32-годишният бивш хеджфонд мениджър, който основава Turing по-рано през годината, стана поредния пример за корпоративна алчност, след като вдигна цената на съществуващото от десетилетия и потенциално животоспасяващо лекарство Daraprim - от 13.50 долара за таблетка до 750 долара.
На 17 декември срещу Шкрели бяха повдигнати обвинения за измама с ценни книжа в двата хеджфона, които той ръководеше и в Retrophin, компания, която изкупуваше стари лекарства и вдигаше цените им. Retrophin, която свали Шкрели от поста главен изпълнителен директор през 2014 г., е завела дело срещу него за финансови злоупотреби.
Шкрели подади оставка като главен изпълнителен директор на Turing на 18 декември. Вчера той бе уволнен и от фармацевтичната компания KaloBios.
Майкъл Пиърсън, главен изпълнителен директор, Valeant
Акциите на фармацевтичната компания поевтиняха от 262 долара през август до 70 долара през ноември, а Пиърсън, който стана главен изпълнителен директор през 2010 г., вече не е милиардер. Той има голям дял в компания, който не може да продаде до 2017 г.
Стратегията на Пиърсън бе да се откаже от развойната дейност, да придобива фармацевтични компании и да вдига цените на лекарствата им.
Тя обаче в крайна сметка доведе до обезценяване на акциите на Valeant, след като практиката й бе разкритикувана, а компанията бе обвинена, че реализира фалшиви продажби и нарочно изпраща по-големи количества лекарства на дистрибуторите, отколкото могат да продадат.
Наблюдатели започнаха да поставят под въпрос дали начинът, по който Valeant търгува, не прикрива счетоводна измама.
Вижте още: Колко неизползван отпуск имат шефовете на големите компании
Мария дас Грасас Силва Фостър, бивш главен изпълнителен директор, Petrobras
През февруари Фостър, която прекарва детството си във фавела в Рио де Жанейро, напусна поста главен изпълнителен директор на Petrobras след 30 години работа в петролния гигант.
Прокуратурата в Бразилия твърди, че от 2004 г. насам някои от най-големите строителни компании в страната са плащали сериозни подкупи срещу получаването на поръчки на стойност 23 млрд. долара от Petrobras.
Според властите компаниите са се договаряли да вдигат цените, докато в същото време са връщали пари на високопоставени служители на Petrobras и на политици.
Фостър не бе замесена в скандала, но акционерите изгубиха вяра в ръководните й способности, тъй като той навреди сериозно на бразилската икономика.
Елизабет Холмс, главен изпълнителен директор, Theranos
На фона на нарастващия брой въпроси за ефективността на бързите и безболезнени кръвни тестове, разработени от нейната компания, Холмс, която е вторият най-млад милиардер в света след Марк Закърбърг, заявява, че тези твърдения са дело на конкуренти и недоволни бивши служители и доставчици.
От Theranos също така твърдят, че някои журналисти са пристрастни, когато отразяват дейността на компанията.
Въпреки твърденията, че ще може да прави над 200 различни теста със своя метод, компанията в момента не предлага дори и един такъв тест на потребителите. За много от останалите си тестове компанията призна, че използва традиционни проби кръв, изтеглени с игла.
Мариса Майер, главен изпълнителен директор, Yahoo
Въпреки че 20-годишната компания беше в лоша форма и преди Майер да поеме управлението през 2012 г., в момента пазарната стойност на основния бизнес на Yahoo е на практика под нулата.
Водещи ръководители в компанията продължават да напускат, а Майер не успява да намери необходимите за прогрес заместници. През януари тя уволни Енрике де Кастро от поста главен оперативен директор, след като го бе назначила само 15 месеца преди това. Де Кастро е получил 109 млн. долара под формата на заплата и обезщетения.
Майер похарчи 3 млрд.долара за придобивания, но само това на Tumblr имаше някакъв успех. Тя подмина други компании, които щяха да бъдат много по-доходоносни, като Snapchat или Netflix, преди стойността им да скочи.
По време на бременноста си и след раждането на сина и двете й дъщери близкачки, Майер обяви, че планира да “отсъства за кратко и да работи през цялото време”, което бе удар за родителите, които искат и имат нужда от платен отпуск за отглеждане на дете.
Мартин Винтеркорн, бивш главен изпълнителен директор, Volkswagen
През септември стана ясно, че най-големият автопроизводител в света е слагал таен софтуер в дизеловите си автомобили, който манипулира тестовете за вредни емисии. Впоследствие компанията призна, че 11 млн. коли са оборудвани с такъв софтуер.
Когато подаде оставка на 23 септември, Винтеркорн пое отговорност, но не призна някаква персонална вина.
Германските власти водят разследване за това дали Винтеркорн и други ръководители от VW са извършили измама във връзка със сканадала с емисиите.
Шигехиса Такада, главен изпълнителен директор, Takata Corp.
Неизправни въздушни възглавници, дело на японската компания Takata, причиниха осем смъртни случая и стотици наранявания в последните повече от 10 г. Главният изпълнителен директор Такада обаче изчака чак до юни 2015 г., за да отправи публично извинение.
Акционерите не са доволни от факта, че от Takata все още не са обявили кога ще приключат разследването си за причината за инцидентите. Само в САЩ най-малко 34 млн. коли бяха изтеглени от пазара заради този проблем.
Вижте още: Тези петима шефове ще получат 1.3 млрд. долара, за да се махнат
Джефри Смисек, бивш главен изпълнителен директор, United Continental Holdings
Смисек зае поста след сливането на два големи превозвача през 2010 г. United обаче се представя слабо оттогава със забавяния на полети и множество компютърни проблеми.
През юли компанията отмени стоцити полети заради срив в системата й за резервации.
Оставката на Смисек през септември дойде, след като властите започнаха да разследват дали той е имал нерегламентрани бизнес отношения с бившия председател на пристанищния оператор на Ню Йорк и Ню Джърси Дейвид Самсън.
Дейвид Мърдок, главен изпълнителен директор, Dole Food Co.
През август съд в щата Делауеър реши, че Мърдок и бивш негов подчинен трябва да платят на акционерите 148 млн. долара заради това, че са участвали в конспирация за сваляне на цената на акциите на Dole, с което да направят приватизацията на компанията от страна на Мърдок през 2013 г. по-евтина.
Милиардерът Мърдок, който не завършва училище и в определен период от живота си е бил бездомен, е описан по време на съдебния процес от един от собствените си банкери като “изключително непостоянен”. 92-годишният Мърдок ръководи Dole от 30 години и бе заявил, че планира да живее до 125.
Шон Рад, главен изпълнителен директор, Tinder
В средата на ноември 29-годишният Рад, който е съосновател на мобилното приложение за запознанства Tinder, даде странно интервю пред британски вестник един ден преди първичното публично предлагане на акции на компанията майка на Tinder - Match Group.
В интервюто Рад заяви, че е пристрастен към Tinder и се влюбва през седмица в ново момиче. Той също така обяви, че е загубил девствеността си на 17 г. и че е спал общо с 20 жени. Освен това употреби неправилно думата “содомия”, за да опише привличане към интелигентна жена и разкри, че получава по 20 съобщения на ден от майка си.
От Match се дистанцираха от неговите твърдения още в деня на излизане на интервюто, тъй като той не е ръководител в тяхната компания.