Рекордни понижения на рейтинги на развиващи се държави през 2016
Годината започна лошо за развиващите се пазари, като само в първия работен ден китайските пазари паднаха със 7%, анголската валута се обезцени с 15%, а напрежението между Иран и Саудитска Арабия се повиши.
Положението през 2016 г. обаче може да стане много по-зле, ако съдим по анализ на Renaissance Capital.
Фокусираната върху развиващите се пазари инвестиционна банка прогнозира, че рейтингът на 17 от 36-те развиващи се държави, в които има дейност, ще бъде понижен поне от една от трите международни рейтингови агенции Moody’s, Standard & Poor’s and Fitch в следващите 12 месеца.
Ако това се случи, ще бъде нов рекорд след пониженията на рейтингите на по 11 държави през 2008 г., 2012 и 2013 г.
Въпреки мрачните си прогнози, от Renaissance твърдят, че осем държави са готови за повишение на рейтинга, което също би бил най-високият им брой от 2011 г. насам. Нетният баланс от минус девет обаче би изравнил най-слабото представяне, откакто започва да се води подобна статистика през 2008 г.
Според Чарлс Робъртсън, главен глобален анализатор в RenCap, перспективите пред развиващите се държави биха могли да бъдат толкова лоши, колко и през проблематичниия период в началото на 80-те години на миналия век.
“От 2007 г. насам развиващите се пазари се наслаждават на доста добри времена. Началото на 80-те години е по-добър указател. Цените на суровините падаха, доларът скачаше, а САЩ затягаше паричната си политика по-бързо, от която и да било друга държава,” казва той.
“Всичко това напомня на днешното положение. Развиващите се пазари също така са доста задлъжнели, както бе и през 70-те години.”
В основния си регион на Източна Европа, Близкия Изток и Африка, RenCap предвижда понижения на рейтингите на Южна Африка и Турция, които биха могли да се окажат особено проблематични.
Инвестиционната банка използва цифрова скала от 15 за върховия AАА рейтинг през 6 за най-ниската степен инвестиционен рейтинг (Baa3 и BBB минус, в зависимост от агенцият), 5 за най-високата степен неинвестиционен рейтинг (Ba1 и BB плюс), 0 за B3 или B минус, минус 1 за Caa1/CCC плюс (където дефолтът е възможен във всеки момент) и минус 7 за реален дефолт.
За всяка страна от RenCap са изготвили средна стойност от всички рейтонгови агенции. В таблиците по-долу можете да видите резултатите от 2007 г. насам.
Предвид факта, че много интитуционални инвеститори могат да инвестират само в страни с инвестиционен рейтинг най-малко от две от трите агенции, всяко падане на под 5.7 е опасно.
Ниските цени на петрола се очаква да се отразят на рейтингите на Оман и Бахрейн, които не разполагат с големите държавни инвестиционни фондове на някои от съседите си Персийския залив, както и на Саудитска Арабия, която използва своя фонд, за да покрива фискалния си дефицит.
Турция е с резултат от 5.7, така че понижение с една степен от Moody’s или Fitch “ще бъде доста лошо”, казва Робертсън, според когото подобен изход е доста вероятен, предвид отрицателната перспектива от Moody’s.
Южна Африка е с резултат 6, което означава, че две агенции трябва да понижат рейтинга й, за да падне под 5.7. Това обаче не е нереалистично - предвид факта, че S&P има отрицателна перспектива, а най-малко една агенция е понижавала рейтинга на страната всяка година от 2012 г., пише Financial Times.
Останалите държави в обсега на RenCap са членовете на индекса MSCI Frontier Markets плюс Грузия, Саудитска Арабия и Украйна.
Тук банката очаква вероятни понижения на рейтингите на Кения, Оман, Бахрейн, Нигерия, Ливан, Грузия, Саудитска Арабия, Монголия, Армения, Беларус, Молдова, Мозамбик, Сенегал, Замбия и Ангола.
Същото важи и за Нигерия, която е с втората най-голяма тежест в индекса MSCI Frontier (след Кувейт).
Робъртсън посочва, че съотношението на външния дълг към БВП на Нигерия е едва 5% и че състоянието на икономиката й не се очаква да се влоши през тази година.
“Ние очакваме понижение, защото Moody’s не е променяла рейтинга на Нигерия от 2012 г., а Fitch от 2006 г. Цените на петрола тогава обаче бяха или високи, или растяха, а централната банка имаше относително големи резерви в чуждестранна валута.“, добавя обаче той.
“Днес обаче се изисква капиталов контрол за управление на валутата, а официалният и неофициалният обменен курс се разминават по начин, който напомня на Аржентина и Венецуела.”
От банката също така очакват Кения и редица други африкански държави също да бъдат обект на понижение на рейтингите през настоящата година.
След победата на Маурисио Макри в президентските избори през декември, Аржентина вероятно ще тръгне нагоре, от ужасния рейтинг от минус 6.3. Това е най-лошият рейтинг измежду всички страни, които покрива RenCap (Гърция е на второ място с минус 2).
“В Аржентина вече има правителство с нагласа за реформи, което иска да прилага политика, насочена към пазарите, след като години наред се правеше точно обратното,” казва Робъртсън.
Украйна може да получи по-висок рейтинг, след като преструктурира дълга си към МВФ, както и по-големия й съсед.
“Русия би трябвало да е кандидат за по-висок рейтинг предвид факта колко добре централната банка и финансовото министерство се справиха с огромните предизвикателства през 2014-15 г., и подобряващите се тенденции по отношение на БВП и инфлацията,” казва Робъртсън, според когото рейтингът на страната вероятно е бил свален прекалено много.
Оценката на Русия е 5.3, така че евентуално повишение от страна на Moody’s или S&P би било достатъчно, за да се покачи до 5.7, което да доведе потенциално до по-големи чуждестранни инвестиции.
Робъртсън обаче посочва, че агенциите рядко вдигат рейтинга на дадена държава в рамките на година, след като са го понижили. Вероятно ще е необходима положителна изненада, като отпадането на санкциите на ЕС спрямо Москва, за да може агенциите да “преглътнат гордостта си” и да повишат рейтинга на Русия тази година.
Други вероятни кандидати за повишение на рейтинга през 2016 г. са Унгария, Чехия, Словения, България и Пакистан.