Азиатските индекси с четиригодишни минимуми
Азиатските индекси се понижиха до най-ниските си нива от четири години, вследствие на нарасналите опасения, че китайското правителство няма да успее „плавно да приземи“ икономиката.
Индексът, следящ представянето в региона MSCI Аsia-Pacific, загуби 1.8% от стойността си, понижавайки се до най-ниското си ниво от края на 2011-та година.
Китайският основен индекс загуби над 3% от стойността си.
На отрицателна територия от над 1% сочат отваряне фючърсите на европейските индекси. Щатските също се търгуват надолу.
Брентът загуби 89 цента от стойността си и се търгува при нива от 32.66 долара за барел с доставка през февруари. Така той е само на половин долар от най-ниското си ниво от четиринадесет години насам, достигнато в началото на годината.
„Китайските регулатори не искат да оставят пазара да се развива самостоятелно, което в съчетание с тяхната нерешителност, води до сериозна несигурност сред пазарните участници“, коментира Тапас Стрикланд, икономист в National Australia Bank, цитиран от CNBC. „Напълно разбираемо, пазарните участници продават, в условията на невъзможност на регулаторите да контролират тяхната икономика“.
Водещите щатски индекси регистрираха най-лошия си петдневен старт на годината в историята си. Междувременно печалбите на компаниите от широкия индекс S&P 500 се очаква да са се понижили с 4.2% през четвъртото тримесечие на миналата година.
Лихвите по 3-, 7- и 10-годишните щатски дългови книжа отбелязаха най-голямото си понижение от октомври на миналата година, като лихвите по 5-годишните облигации се понижиха с най-много от септември 2013-та година насам.