8 генетични мутации, които дават на хората "суперсили"
Повече от 99% от генетичната ни информация е същата като на всеки друг човек на планетата, сочат изчисленията на учените.
Нашите гени определят цвета на кожата ни, пола, цвета на косата и това дали сме предразположени към определено генетично заболяване или не.
Интересен е останалият 1%. Става дума за специфични генетични вариации, които се проявяват при някои хора и им дават, така да се каже, "суперсила".
Представяме ви начини, по които някои гени правят обикновените човеци същества със специални способности.
1. Генът на спринтьорите
Всички ние имаме ген в тялото си, наречен ACTN3. Конкретни негови вариации помагат на организма ни да произвежда специален протени, наречен алфа актинин-3.
Той контролира мускулите и гъвкавостта ни. Прави ни супер хора, когато става дума за вдигане на тежести и бързо тичане. Често наричат този ген - гена на спортистите.
2. Мутацията суперсън
Представете си, че лягате да спите за 4 часа през нощта и те са ви напълно достатъчни, за да се възстановите и да разполагате с много енергия.
Наскоро учените откриха, че хората, които умеят да спят малко и да се чувстват добре отпочинали след това, съдържат в тялото си специфичен ген. Това означава, че потребността от малко сън е до известна степен наследствена.
3. Генът за вкусови усещания
Около 1/4 от населението на планетата усеща храната по-интензивно от останалите.
Този тип хора обичат да слагат мляко и захар в кафето, тъй като последното им се струва прекалено горчиво. Освен това те отбягват мазните храни. Причината се дължи на гени, или конкретно на един от тях, наречен TAS2R38.
4. Мутацията "нечуплив"
Чупливите кости са изключителен проблем, особено с напредването на възрастта. Учени са установили, че генетичната мутация на гена LRP5 контролира плътността на минерали в костите.
Определена мутация на споменатия ген създава ефект на нечупливост. Хората, които го имат, буквално са супер здрави. Не е възможно да счупят кост.
5. Мутацията, която ни предпазва от малария
Учените са установили, че има гени, които ни правят по-слабо изложени на риска от заболявание от малария.
6. Мутацията "ниско ниво на холестерола"
Макар средата и начинът на живот да влияят върху нивото на холестерола, според генетици гените ни също са определящи. Мутации в гена, отговорен за производството на протеин, наречен CETР, води до дефицит на протеина.
CETP се свързва с високи нива на добрия холестерол, който подпомага процеса на транспортиране на холестерола към черния дроб и последстващото му елиминиране от тялото - резултатът е ниско ниво на холестерола.
7. Мутацията "консуматор на кафе"
Съществуват поне 6 гена, свързани с това как тялото ни реагира на кофеина. Някои от тях влияят върху ефекта на кофеина, като ви карат да искате да пиете още.
Други гени са свързани с това как тялото метаболизира кофеина. Хората, които усвояват кофеина бързо, са склонни да консумират много повече кафе, тъй като ефектът бързо преминава.
Това обяснява защо някои хора умеят да заспят сладко-сладко вечер, макар да са изпили кофеинова напитка съвсем наскоро.
8. Мутация "суперизчервяване"
Зачервяват ли се бузите ви малко след като сте консумирали чаша вино? Тази мутация се свърза с ALDH2. Тя кара капилярите да се отварят и да провокират зачервяването.
Според едно проучване моменталното зачервяване при консумация на алкохол е обвързано със сериозен риск - предразположеност към развитие на езофагиален рак.