Най-впечатляващите кратери на повърхността на Земята
Смята се, че повърхността на планетата Земя е поразявана от около 500 метеорита на година. Само около 5 или 6 от тях обаче са достатъчно големи, за да бъдат открити с радарни инструменти или техни фрагменти да бъдат възстановени.
Големите сблъсъци, които оставят видими кратери, са изключително редки събития, които се случват в интервали от хиляди години. Например, каменист астероид с размери 100 м в диаметър удря Земята средно на всеки 5200 години.
Такъв сблъсък би създал кратер с размери 1.2 км в диаметър и би освободил енергия, еквивалентна на 3.8 мега-тона TNT, или около хиляда пъти по-мощен от комбинираната енергия на двете експлозии в Хирошима и Нагасаки.
По-големите сблъсъци с участието на астероиди с размери 1 км в диаметър са още по-редки (на всеки 500 000 години), а сблъсъци с обекти с диаметър над 5 км се наблюдават веднъж на всеки 20 милиона години.
Последният известен сблъсък с обект, който е с размери 10 км, убива динозаврите на Земята, а учените смятат, че това се е случило преди 66 милиона години.
Към днешна дата има 188 потвърдени кратера на Земята, но повечето са почти неузнаваеми. Само шепа от тях са избегнали ерозията и изветряването и са запазили формата си.
Вижте 16 от най-въздействащите кратери, които могат да се видят върху повърхността на Земята:
Баринджър, Аризона, САЩ
Кратерът Бариджър се намира в пустинята близо до Уинслоу в северната част на Аризона, САЩ.
Това не само е един от най-красивите и най-добре запазени кратери на Земята, но и неговото откритие е повратна точка в геоложките науки.
Преди Даниел Баринджър убедително да докаже, че кратерът е създаден от сблъсък с метеор, а не от вулканична дейност, геолозите не вярват метеоритите да са играли някаква роля в наземната геология.
Дори кратерите на Луната са приписвани на действието на вулкани. От откриването на Баринджър множество кратери са идентифицирани по целия свят.
Вече е широко прието, че метеорите са значително по-важни за геологията и биологичната история на Земята - от произхода на водата, през изчезването на динозаврите до произхода на самия живот.
Баринджър е около 1200 метра в диаметър, със 170 метра дълбочина и е заобиколен от стена, която се издига на 45 метра над околните равнини. Той е създаден преди 50000 години.
Кратерът на пингвините, Квебек, Канада
Кратерът на пингвините се намира в Квебек, Канада. Той е с диаметър от 3.44 км и вероятно се е образувал от удар преди около 1.4 милиона години.
Ръбът му се издига на 160 метра над околностите, като кратерът е дълбок 400 метра. Вода с дълбочина 267 метра го изпълва, образувайки едно от най-дълбоките езера в Северна Америка.
Езерото се слави и с една от най-чистите води в света, като има голяма видимост - 35 метра.
Уолф Крийк, Австралия
Този добре запазен кратер, образуван при падане на метеорит върху повърхността на Земята, се намира в Голямата пясъчна пустиня в Западна Австралия, на 150 км южно от град Холс Крийк.
Той е около 880 метра в диаметър, като е предимно равнинен, а в центъра му земята се издига леко.
В него растат изненадващо големи дървета, които привличат влагата от водните запаси на кратера, които остават след летните дъждове.
Смята се, че се е образувал преди 300 000 години.
Вижте още: Този град е различен от всички останали градове на планетата
Амгуид, Алжир
Намира се в отдалечен и недостъпен район в Югозападен Алжир. Кратерът е около 500 метра в диаметър и с 65 метра дълбочина, но той е частично запълнен с пясък, така че вероятно е много по-дълбок.
В централната си част той е плосък и покрит с еолийска тиня. Тези наноси пречупват светлината, в резултат на което се появява бяло петно, когато кратерът се гледа от Космоса.
Смята се, че се е образувал преди по-малко от 100 000 години, но е по-стар от 10 000 години.
Аорунга, Чад
Намира се в пустинята Сахара, в Северния централен регион на Чад, в друг добре запазен кратер.
Той е заобиколен от концентрични пръстени, за които учените смятат, че са резултат от три последователни удара от голям метеорит, който се разпада на парчета точно преди да се блъсне в Земята. Смята се, че това се е случило преди 345 милиона години.
Централното плато, или връхът на кратера, е заобиколено от пясъчно корито, което пък от своя страна е заобиколено от по-голям кръгъл улей.
Линейни скални гребени, редуващи се с оранжеви пясъчни депозити, пресичат кратера. Те са наречени yardangs и се формират от ветровата ерозия на откритите скални пластове.
Лонар, Индия
Намира се в малкото индийско селище Лонар в Махаращра.
Образува се преди около 52 000 години, когато гигантско парче скала се разбива на това място и създава дупка с ширина 1.8 километра и 150 м дълбочина.
С течение на времето трайни потоци трансформират кратера в езеро.
Госис Блъф, Австралия
Намира се в южната част на Северната територия, в близост до центъра на Австралия, на около 175 км западно от Алис Спрингс.
Смята се, че се е образувал при сблъсъка на астероид или комета преди около 142 милиона години.
Оригиналният кратер е разрушен. Днес ерозиралите му останки се издигат на180 метра височина и са с диаметър от 5 км.
Вижте още: Това е един от най-фотогеничните вулканични кратери в света
Теноумер, Мавритания
Този кратер се намира в Мавритания, в западната пустиня Сахара. Той е с почти перфектен кръг с диаметър 1.9 км и ръб, висок 100 метра.
Възрастта на кратера се очаква да е между 10000 и 30000 години.
Тсуейнг, Южна Африка
Намира се в Южна Африка, на 40 км северозападно от Претория. Диаметърът му е 1.13 км, а дълбочината - 100 метра. Кратерът с прогнозна възраст от 220 000 ± 52 000 години.
Повърхностните извори, подпочвените води и дъждовната вода са го превърнали в езеро, богато на разтворени карбонати и натриев хлорид, които се събират до 1956 г.
Ротер Кам, Намиб
Намира се в пустинята Намиб и е 2.5 км в диаметър, с дълбочина 130 метра.
Той обаче изглежда като много плитка долина, защото дъното му е покрито със 100 метра пясък. Създаден е преди между 4 и 5 милиона години.
Маникуагат, Квебек, Канада
Това е един от най-старите и най-големият "видим" кратер на Земята.
Смята се, че е причинен от сблъсъка с метеорит с диаметър 5 км преди около 215.5 милиона години.
Кратерът е със структура на пръстен и диаметър около 100 км, с диаметър на вътрешния пръстен от 70 км, който днес е язовир.
Вижте още: Какво има във вътрешността на най-мистериозния кратер на земята
Шумейкър, Австралия
Разположен е в сухите части на Централна Западна Австралия, на около 100 км североизточно от Уилуна.
Има централен кръг, образуван от архайски гранит с диаметър от около 12 км, заобиколен от пръстен от седиментни скали със следи от стена, издигаща се на около 30 км в диаметър.
Възрастта му не е уточнена.
Клируотър, Квебек, Канада
Езерата Клируотър са чифт пръстеновидни езера, намиращи се в района на залива Хъдсън, разположени във вътрешността на два ерозирали кратера.
Източният е с размери 26 км, докато западният е 36 км в диаметър.
Първоначално се е смятало, че и двата са образувани едновременно при двоен удар, но днес учените предполагат, че източният се е образувал преди 460-470 милиона години, докато западният е сформиран преди 286 милиона години.
Каали, Естония
Метеоритният кратер Каали се намира в село със същото име, разположено на естонския остров Сааремаа. Той е един от най-младите кратери на Земята, формиран само преди 7600 години.
Метеоритът, който го е създал, при разбиването си оставя общо девет кратера в зона, която днес е известна като кратерно поле Каали.
Най-голямият от тях е кратер с диаметър от 110 метра и дълбочина от 22 метра. Други парчета от метеорита са образували малки кратери с диаметри, вариращи от 12 до 40 метра.
Камил, Египет
Това е още един млад кратер, разположен в египетската пустиня, е открит едва през 2008 г. чрез Google Earth.
Смята се, че е формиран от железен метеор с тежина между 5000 и 10 000 кг, който се забива в пустинята преди около 5000 години.
Нещото, което го прави уникален, е лъчистата структура, която е видима около него. Тя е образувана при експлозията на Земята.
Това е често срещано явление при кратери на Луната или на планети с тънка атмосфера, но е изключително рядко срещано на Земята, защото ерозията и други геоложки процеси бързо изтриват такива доказателства.
Езеро Босумтви, Гана
Езерото се намира в древен кратер, причинен от сблъсък на Земята с метеорит. Той е с диаметър 10.5 км и е образуван преди 1.07 милиона години.
Самото езеро е малко по-малко, около осем километра, и е единственото естествено езеро в Ашанти, Гана.
Днес то е популярна градска зона, в която местните хора плуват, ловят риба и се разхождат с лодка. Има около 30 села в близост до кратера с общо население от около 70 000 души.