Какви фалшиви храни откри Интерпол по света
Интерпол съобщи в сряда, че рекордните 10 000 тона и 1 милион литра опасни фалшиви храни и напитки са открити в 57 страни по света.
Разкрити са фрапиращи действия, например в Австралия, като преопаковане и преетикиране на пратка фъстъци, представяни за кедрови ядки, което представлява сериозна заплаха за страдащите от алергии.
Европейската правоохранителна агенция Европол, която координира действията си с Интерпол през последните три месеца, съобщи, че фалшивите храни са престъпна индустрия за милиарди долари, която може да създаде сериозни потенциални рискове за здравето на нищо неподозиращите клиенти.
В Италия са открити повече от 85 тона маслини, "боядисани" с меден сулфат за подобряване на цвета им. При операция Opson V на летището в Брюксел са конфискувани няколко килограма незаконно месо от маймуна.
Вижте още: 5 големи лъжи за храната, която ядем
В Гърция служителите са открили три незаконни фабрики за производство на фалшив алкохол. Във Великобритания пък са конфискувани почти 10 000 литра фалшиви вино, уиски и водка.
В Бурунди са иззети повече от 36 000 литра незаконен алкохол, а в Тайланд са конфискувани четири тона месо, незаконно внесено от Индия. Полицаите са открили и унищожили над 30 тона незаконно говеждо и биволско месо, негодно за консумация от човека, което е предназначено за продажба в супермаркетите.
Полицията в Южна Корея е арестувала мъж за контрабандата на фалшиви добавки за отслабване, за които се е очаквало да генерират около 170 000 долара от продажби.
В Индонезия са заловени 70 килограма пилешки черва, съхранявани във формалин, който е забранен като хранителна добавка. Унгарски служители по безопасност на храните са открили повече от два тона патешко месо, предназначено за производството на гъши дроб.
В Унгария, Италия, Литва и Румъния властите открили фалшиви шоколади, бонбони и безалкохолни газирани вина, предназначени за продажба на деца.
В акцията срещу фалшивите храни и напитки са участвали полицейски и митнически служби, национални хранителни регулаторни органи и частния сектор. Изследвани са магазини, пазари, летища, морски пристанища и индустриални имоти в периода между ноември 2015 г. и февруари 2016 г.
В резултат на разкритията са направени редица арести в в световен мащаб, като разследванията продължават, съобщи Европол.