Джон Хюсман: Срив на индексите или минимална доходност
Акциите могат да загубят близо половината от стойността си, ако историята се повтаря и е индикация за това, което предстои. Това предупреждава уважаваният стратег Джон Хюсман, президент на Hussman Investment Trust.
Повтаряйки предупреждението си, че S&P 500 може да загуби между 40 и 55% от сотйността си, Хюсман също така съветва инвеститорите, да се приготвят за десетилетие на много ниска възвръщаемост – от 2% на година.
„Въз основа на настоящата оценка на активите, силно понижение на индексите няма да е най-лошият сценарий за инвеститорите“ пише специалистът в коментар от 18-ти април. „Предвид дивидентната доходност на S&P 500 от над 2%, очакваме почти със сигурност индексът да е при по-ниски нива от днешните след 10-12 години“.
Показателят отбеляза повишение от 15% от средата на март, когато колапсът на цената на петрола и опасенията за забавяне на китайската икономика, оказаха натиск върху акциите. От тогава, петролът се повиши с 65% до връх от около 43 долара за барел.
Ръстът до голяма степен се предопредели и от индикациите че Фед, ще прибягва до плавно повишение на лихвите, в условията на забавящ се ръст за щатската икономика.
Хюсман посочва други примери в историята на понижение на индексите, когато са ставали толкова „скъпи“, колкото са в момента:
1901 – следва 46% понижение на индекса в следващите три години
1906 – следва спад от 45% през следващата година
1929 – следва понижение от 89% в следващите три години
1937 – следва 48% спад в индекса в следващата година
2000 – следва 49% спад в индекса следващите две години
2007. следва 57 спад в следващите две години
Специалистът също така обвинява Фед, че насърчава безрасъдните спекулации, посредством политиката си на рекордно ниски лихви. Централната банка понижи лихвите до близки до нулевите нива през 2008 година.
„Тези стимули не са донесли никакви ползи за реалната икономика, а по-скоро захраниха надуването на трети финансов балон от 2000-та година насам.“, смята Хюсман.