Брентът атакува 46 долара, нови максимуми за световните индекси
Азиатските индекси се повишиха до пет и половина месечен максимум днес, след като цената на петрола добави над 4% към стойността си. По-малко от очакванията повишение на запасите от петрол в САЩ бяха основна причина за ръста.
Брентът с доставка през юни се повиши до ниво от 45.55 долара за барел, като най-високата му стойност за деня бе близо до 46 долара за барел.
„Подозирам, че пазарните участници очакват водещите страни производителки на петрол скоро да се споразумеят относно замрaзяване на производството“, коментира Масахиро Ичикава, главен стратег в Sumitomo Mitsui Asset Management, цитиран от CNBC.
Повишение отбелязаха и други суровини, като медта, която се повиши до 4 989 долара за тон, или най-високото й ниво от месец насам. Индексът Thomson Reuters Core Commodity Index, следящ представянето на основните суровини, регистрира най-високата си стойност от началото на декември на миналата година.
Среброто запази високите си стойности, след като вчера достигна 11-месечен връх до ниво от 17.185 долара за унция с незабавна доставка. Рано тази сутрин благородният метал се търгува при нива от 17.10 долара за унция. От началото на седмицата суровината е добавила около 5% към стойността си.
В противовес златото продължава да се търгува в диапазона 1 210 - 1 280 долара, като за седмицата повишението му е от едва 1.2% до нива при 1 248 долара за унция с незабавна доставка.
Индексът MSCI Asia-Pacific се повиши с 0.6%, докато японският Nikkei добави 2% към стойността си. Австралийските акции поскъпнаха с 0.9%. Без съществена промяна приключиха китайските водещи индекси.
Щатските индекси приключиха при нови най-високи стойности от началото на годината, като широкия индекс S&P 500 приключи с минимално повишение от 0.1% до 2 102.4 пункта и се отличава с ръст от 15% от средата на февруари.
Погледите на инвеститорите ще са насочени към ЕЦБ и коментарите на Драги относно бъдещата монетарна политика на банката. Очакванията на пазарните участници са за нови стимули на някоя от следващите срещи.
„Задачата пред ЕЦБ в момента е да промотира ефективността на политиката на отрицателни лихви, която среща редица критики, включително и от Германия“, според Родриго Катрил, валутен стратег в National Australia Bank.