Хапвате черен хляб, закусвате с оризови питки и пиете много фрешове. И си мислите, че се храните здравословно.

Но според експертите част от храната, която автоматично смятаме за диетична и здравословна, може да ни кара да... пълнеем.

Например, мюслите са пълни с мазнини и захар, черният хляб е бял хляб с оцветители, а плодовият фреш съдържа повече захар, отколкото някои газирани напитки.

Вижте кои „диетични“ храни е по-добре да изключим от менюто си и какви са техните здравословни алтернативи.

Мюсли

Всички възприемаме мюслите като здравословна закуска. Това обаче не е така, защото продаваните в супермаркетите варианти са пълни с мазнини и захар.

Често те дори не съдържат някои здравословни съставки като овесени и други ядки, заради които си струва да ги купуваме.

Опитайте вместо мюсли: овесена каша

Овесената каша е направена от истински овес и е естествен и здравословен начин да дадете енергиен тласък на деня си без никакви добавени захари и консерванти. Можете да добавите към нея пресни плодове.

Сушени плодове

Те често се разглеждат като здравословна алтернатива на леката закуска. Но сушените плодове обикновено са пълни с големи количества захар, което означава, че един пакет може да съдържа невероятните 3000 калории, особено когато са комбинирани с ядки.

Опитайте вместо сушени плодове: малко количество сушени плодове, сурови ядки и микс от семена

Ако ограничите приема на около 40 грама сушени плодове и ядки на ден, вие ще получите всички хранителни вещества, от които се нуждаете, без да добавяте излишни сантиметри към талията си.

Вижте още: 10 задължителни съставки за офиса, с които пестите пари за обяд

Фреш

На фрешовете се гледа като на здравословен старт на деня и въпреки че са пълни с витамини и минерали, соковете от плодове също така са пълни и със захар.

Опитайте вместо плодов сок: плодов чай със сода

Ако искате да имате здравословно питие, направете си една кана с плодов чай и го оставете да престои до сутринта. След това добавете обикновена сода, за да го превърнете в освежаваща напитка без грам захар. Плодовете пък консумирайте цели, а не на фреш.

Нектар от агаве

Нектарът от агаве често се добавя към храната, за да я подслади. Известно е обаче, че агавето има високи нива фруктоза, които в големи количества могат да доведат до повишени нива на инсулина – хормон, който е отговорен за съхранение на мазнините в човешкото тяло.

Опитайте вместо нектар от агаве: кокосов нектар

Кокосовият нектар е напълно суров, съдържа витамин С и е с естествено сладък, но мек вкус.

Черен хляб

Въпреки че навярно си мислите обратното, черният хляб не е по-добър за вашата талия от белия.

Това е просто бял хляб, който е превърнат в черен с помощта на химикали и оцветители. Той не се прави от пълнозърнести култури и влияе на кръвната ви захар точно като бялата му алтернатива.

Опитайте вместо черен хляб: ръжен хляб

Той е по-плътен и съдържа повече фибри, отколкото обикновения пълнозърнест хляб.

Сладка царевица

Нови изследвания показват, че сладката царевица повишава кръвната захар в организма, което означава, че нивата на глюкоза спадат. А това не е добре, когато се опитвате да отслабнете.

Опитайте вместо царевица: грах

И двата варианта – пресен и замразен грах, са фантастичен източник на протеини.

От 64 грама грам ще получите 7 грама протеини плюс фибри, които ще ви заситят за по-дълго. Опитайте да добавяте грах в паста и салати за ограничаване на въглехидратите за сметка на протеините.

Суши

Много от нас си мислят, че сушито е здравословна храна с ниско съдържание на мазнини. За рибата пък е добре известно, че съдържа важните за организма ни Омега-3 мастни киселини.

Но суши за обяд не е толкова здравословен избор, когато става въпрос за пластовете ориз, потопени в соев сос. Всъщност, това е рецепта за подуване на корема.

Опитайте вместо суши: риба на пара или на скара

Ако искате да се храните наистина здравословно, по-добре хапнете сьомга на пара или салата с риба тон. Всякаква друга риба, като изключим пържената, също е много полезна за консумация по няколко пъти на седмица.

Вижте още: 11 храни, които пълнят стомаха, но не и мозъка

Оризови питки

Оризовите питки, които у нас наричаме оризовки, отдавна са известни като алтернатива на лека закуска, тъй като те съдържат много малко калории.

Въпреки това в тях няма почти нищо полезно, те не разполагат с фибри и протеини, които да ви засищат, а само увеличават глада ви.

Опитайте вместо оризови питки: целина с фъстъчено масло

Това е страхотна следобедна закуска. Съдържа доста фибри и протеини, така че ще ви държи заситени по-дълго време.

Растителен чипс

Тези цветни алтернативи на картофения чипс са с високо съдържание на витамини А и С и се водят здравословни. Въпреки това обаче те все още са много солени и дори в една шепа е възможно да се съдържат до 150 калории и поне 9 грама мазнини.

Опитайте вместо растителен чипс: чипс от кейл

Това е доста по-здравословна и по-евтина алтернатива, особено когато си я приготвите у дома. Трябва просто да си купите къдраво зеле от супермаркета, да го поставите нарязано на тънко в тава за печене и да го полеете с кокосово масло.

Можете да подправите по желание с лют червен пипер, за да е по-пикантно. Пече се на умерена температура за около час, докато стане хрупкаво.

Тортила

Здравословният избор на сандвич – поставен в питка за тортила, е също толкова вреден. Дори само обвивката му е с много високо съдържание на калории поради съдържанието на мазнини и натрий.

Като добавите и всички останали съставки, отново се получава калорийна бомба, по примера на обикновения сандвич.

Опитайте вместо тортила: сандвич с пълнозърнести питки

Това е чудесна алтернатива на традиционните сандвичи, заредена със здравословна доза фибри и малко калории.