Пет причини да сте гладни, след като току-що сте яли
Не е тайна, че понякога храненето ни не е напълно задоволително. Хапването на купа с чипс и парче пица не се брои като храна – така че не е изненадващо, че се чувствате гладни само няколко часа по-късно.
Но какво да кажем за тези дни, в които пълните чинията си с нормална и здравословна храна, но само след час отново сте гладни? Има много научни обяснения за това. Ето пет от тях:
1. Не пиете достатъчно вода
Въпреки че може да ви изглежда странно, когато тялото ви е дехидратирано, то всъщност започва да имитира чувство на глад.
Проблемът е в хипоталамуса, който регулира глада и жаждата и може да ви накара да хапнете вафла вместо да изпиете чаша вода.
Следващият път, когато се чувствате гладни след обилно хранене, изпийте чаша вода и изчакайте 15 минути, за да видите дали гладът ще си отиде.
За да се предотвратите обезводняването през деня, започнете го с чаша вода веднага след ставане.
2. Отегчени сте
Да се храните, докато сте отегчени, всъщност е форма на емоционално хранене – навик, с който можете да се справите.
Опитайте да направите пауза, преди да посегнете към храната, за да установите дали наистина сте гладни или има и друг проблем, който ви пречи.
Разходете се, почетете книга – така ще отвлечете вниманието си и ще избегнете храненето от скука.
Ако все пак установите, че все още сте гладни, дори след като изчакате и се занимаете с друга дейност, тогава си позволете едно здравословно хапване – като например морков или ябълка.
Вижте още: 11 храни, които пълнят стомаха, но не и мозъка
3. Не приемате достатъчно протеин или мазнини
Да отрупате чинията си със здравословни протеини и мазнини е един от най-добрите начини да сте сити през целия ден.
Белтъчините и мазнините ще ви помогнат да не огладнявате по-дълго, защото преработката им изисква повече време.
Повечето хора имат нужда да консумират около 50 грама протеини на ден. Пилешкото месо е техен добър източник, но ако сте вегетарианец, пробвайте да обогатите диетата си с кисело мляко, яйца, бобови растения и пълнозърнести храни.
За да добавите здравословни мазнини, на закуска хапвайте ядки и авокадо.
4. Храните се на различни интервали
Пропускането на хранене, като закуската, може да увеличава стремглаво апетита ви през деня.
Неправилно е също така и да се храните на дълги интервали. Уверете се, че хапвате по нещо на всеки 4-5 часа, за да се предпазите от пристъпите на глад.
Освен това е много важно не само да закусвате, но и да приемате такива храни, които ще ви заситят по-дълго.
5. Спите неспокойно и сте постоянно уморени
Ако се събуждате в средата на нощта, това често може да се дължи на преяждане през деня. И ако по тъмно не хукнете към хладилника, със сигурност ще то направите на сутринта.
Плюс това, ако тялото ви е постоянно уморено, това показва липса на енергия, която обикновено ни кара да посягаме към сладкишите.
Целта вие да получите около 7 или 8 часа здравословен сън, за да няма пикове и спадове в хормоните и енергийните ви нива.