Поевтиняването на цената на горивата от 2014-та година, се приемаше като много добра новина за икономиката. Очакванията бяха, че потребителите ще насочват спестените средства към други покупки, което да се отрази благоприятно на икономиката. Алтернативата на това бяха по-големите печалби на щатските компании.

Какво обаче се случи на практика?

Оказа се, че американците промениха навиците си за харчене. Вместо да харчат разликата, спестена от по-ниските цени на горивата, те започнаха да пестят голяма част от нея.

Според изследване на Анета Марковска, анализатор в Societe Generale, американците заделят около една трета от спестените средства от горива, в сравнение с времето, когато петролът бе над 100 долара за барел.

Останалите две трети те харчат. Най-голяма част от допълнителните средства, американците насочват към здравеопазването. Следват ресторантите и забавленията, допълва още Марковска.

Американците са много по-съзнателни по отношение на здравеопазването след финансовата криза от 2008-ма година, като дават по-голяма тежест на здравни услуги, в сравнение с покупката на стоки, се казва още в анализа на френската банка.

Разходите на американските домакинства, насочвани към транспорт, са се понижили с 1.4 процентни пункта от разполагаемия им доход, сочат още изследванията.