Осем части от човешкото тяло, без които можем да живеем
Една от най-странните новини от миналата седмица беше, че художник е отстранил и продава зърната на гърдите си в опит да докаже, че хората могат да живеят и без тях.
Неговият ход провокира у нас един въпрос – без какви други части на тялото може да живее човек, пише DailyMail.
Изданието се е допитало до лекаря Андрю Рокфорд, според когото има осем части от тялото, както и различни реакции, без които съвременният човек може да съществува.
Човешките бебета, например, наследяват гени и от двамата си родители, но в утробата всеки зародиш първоначално е женски.
В крайна сметка мъжете получават Y хромозома, която ги отличава от жените. И въпреки че зърната на гърдите са черта, наследена от майката, те са се запазили и при мъжкия пол, но без да имат конкретно предназначение.
Художникът и отстранените му зърна
Според Рокфорд съществуват още подобни части на тялото и рефлекси, които с течение на еволюцията вече не са нужни на човека.
В челото на списъка е орган, който е отстранен при повечето хора.
"Апендиксът – днес ние не се нуждаем от него. Той е част от организма ни, защото в миналото е трябвало да смила някои растителни материали, които хората днес не ядат“, обяснява лекарят.
Синусите са друга част от човешкото тяло, която няма ясно предназначение, но затова пък ни създава сериозни главоболия – при това буквално. И до днес обаче лекарите не са сигурни каква е целта им.
Вижте още: Вижте какво ще се случи с тялото ви, ако ядете авокадо всеки ден
Сливиците също са част от тялото, без която очевидно можем да живеем. Както и ушните миди, но тук любителите на обиците най-вероятно биха възразили, шегува се лекарят.
Малките мускули, които движат космите ни, когато настръхваме, също влизат в списъка в ненужните части от човешкото тяло.
Съществуват и рефлекси, които в миналото са били полезни на хората, но днес не ни вършат работа. Такъв например е така нареченият палмарен хватателен рефлекс.
При него, когато погалите пръсти на бебе, то автоматично се вкопчва в ръката ви. Този инстинкт е останал от времето, в което бебетата са прекарвали повечето време на гърба на родителите си.
„Повечето родители знаят, че този захват е достатъчно силен, за да издържи теглото на бебето. Все пак не го изпробвайте“, предупреждава доктор Рокфорд.
За съжаление, лекарят не споменава пъпа в списъка с излишни за тялото ни органи. Това обаче не притеснява художника с отстранените зърна и той смята да го превърне в огърлица следващата седмица.