Седем разкошни града, в които никой не иска да живее
Градовете-призраци се зараждат, не само когато ги напуска местното население. Понякога за това допринася и несполучливата идея, която е в основата на построяването им.
Случва се властите да одобряват мегаломанските проекти за строителство на нови градове и развитие на райони. Като резултат се появяват градове сред джунгли, пустини и в степите. Те обаче още от зараждането си са обречени да станат руини.
Лидер по строителството на градове-призраци е Китай.
Ордос, Китай
Това е най-големият град-призрак в Китай. Намира се в степите на провинция Вътрешна Монголия.
През 90-те години на 20 в. властите откриват големи запаси въглища. Местното население бързо забогатява, продавайки своите земи на големи компании.
Налице е икономически бум. Но проектът бива надценен. Построени са летище, джамия и център за съвременно изкуство. Никой обаче не иска да живее тук.
Случва се да има оптимисти, които закупуват домове, смятайки, че след това ще могат да ги продадат на печалба. Да, ама не.
Темза Таун, Китай
Недалеч от Шанхай се намират руините на английския град.
През 2006 година приключва строителството на Темза Таун - село, стилизирано като неголям английски град.
Тук има всичко, което е необходимо за живот, но никой не иска да живее в селото. В създаването му са вложени около 800 млн. долара.
Днес мястото служи на фотографи, които правят прекрасни снимки. Улиците на града постоянно се пълнят с младоженци, които се снимат на фона на викторианската архитектура.
Финансовият район на крал Абдула, Ер-Риад, Саудитска Арабия
Властите обявяват плановете си да създадат финансов район в Ер-Риад през 2006 година. Той се състои от 42 сгради с обща площ на офисите от 900 000 кв. метра.
Половин година преди пускането на района в действие, закупените имоти са само едва 10%. Построено е прекалено много.
Масдар, ОАЕ
"Зеленият" град Масдар все още не е достроен. В медиите вече се говори активно за проблемите със заселяването му.
В град, който сам си осигурява необходимата енергия с помощта на 90 000 слънчеви панела, живеят само студентите, които учат в новия Институт за наука и технологии.
В Масдар не бива да карате кола и почти няма магазини.
Нова Сидаде де Киламба, Ангола
Китайците имат навика да създават градове-признаци не само на собствена територия. Китайската компания China International Trust построи на 30 км от столицата на Ангола нов град - Нова Сидаде де Киламба.
Издигнати са 750 8-етажни жилищни блокове, 12 училища и 100 помещения за магазини, които заемат площ от 5 000 хектара. Инвестициите възлизат на 3.5 милиарда долара.
След активна рекламна кампания са продадени едва 220 апартамента от налични 2 800.
Нейпидо, Мианмар
Новата столица на Мианмар - Нейпидо, е основана през 2005 година.
Няколко години строителство и вложени милиарди долари водят до това, че насред джунглата израства град с разкошни правителствени сгради, 8-лентово шосе, полета за голф, търговски центрове и зоопарк.
В продължение на няколко години вече градът, който е планиран за милиони жители, стои полупуст. Бедните бирманци не виждат смисъл да се местят в чужд град, напускайки родния.
Промените в политическия режим в страната дават надежди, че скоро новата столица ще процъфти.
Киджондон, КНДР
В КНДР е построено село със специалната задача да бъде пусто. Киджондон се намира в демилитаризирана зона между Северна и Южна Корея.
Това е единственият населен пункт, който се вижда от територията на Южна Корея и от друга точка на света. Това означава, че той трябва да изглежда образцово.
С помощта на качествена оптика се вижда, че в построените сгради няма стаи, а прозорците нямат стъкла. Светлините се пускат в определен час от деня.