SEE Link бе широко приветствана на Шумът на парите
Приключи седмото и най-успешно в историята издание на форума Шумът на парите. При изключителен интерес от страна на публиката премина първия панел през първия форумен ден - Капиталови пазари, събрал изпълнителните директори на пет фондови борси на едно място.
Това бяха Сократис Лазаридис, главен изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на Helex Group, както и главният изпълнителен директор на Виенската фондова борса Михаел Бюл. Дебют пред българска публика направиха изпълнителният директор на Белградската фондова борса Синиша Крнета, както и изпълнителният директор на Македонската фондова борса Иван Щериев.
Българска фондова борса бе представена от Васил Големански, изпълнителен директор и заместник-председател на Съвета на директорите.
Темата по време на панела бе насочена основно към новата платформа за регионално сътрудничесто SEE Link, имплементирана съвсем скоро на БФБ и обединяваща на този етап пазарите в България, Македония и Харватия.
Стана ясно, че планове за присъединяване към новата платформа са обявени и от други пазари, сред които фондовите борси на Гърция и Румъния.
И. Скарлатов: Фокусът през следващите години ще е към SEE Link
„Има големи очаквания към тази платформа за следващите няколко години. Миналата година говорихме за консолидация на пазарите в Европа, а по време на тазгодишния форум вече става въпрос за регионалния пазар“, посочи модераторът на панела Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital.
Самият проект SEE link представлява платформа, позволяваща пренасяне на ордери от една борса към друга. Достъпът се осъществява през локални посредници. Така се спазват всички нормативни изисквания, които действат в отделните страни на региона.
Н. Ялъмов: Имаме напълно функционираща MTF система за търговия
Подкрепата на инвестиционните посредници към новата система бе изразена и от Николай Ялъмов, председател на борда на директорите на Капман Холдинг. „В България инвестиционните посредници предлагат изключително модерни условия. Стремежът на част от колегите да предлагат на клиентите си нови пазари е категорична подкрепа за SEE Link като една нова инициатива“, заяви той.
Големански: В началото на 2017 г. на БФБ ще се търгуват ДЦК
„Българският пазар и пазарите на балканските държави са малки, но като едно цяло могат да привлекат интереса на големи инвеститори от цял свят“, смята Васил Големански, изпълнителен директор и заместник-председател на СД на БФБ-София.
Подобно мнение за важността на обединението на регионалните пазари изрази и ръководителят на гръцката Helex Group Сократис Лазаридис. „По отношение на SEE Link вярваме, че няма бъдеще за малките пазари, ако не се опитаме да постигнем консолидация.
Трябва да привличаме интереса на международните инвеститори не само за търговия, но и за предоставяне на нашите емитенти възможността да набират капитал, както и за свежи пари в реалната икономика. Трябва да посмалим егото си, но това е друга история. Получаваме подкрепа и заделяме ресурси за развитие на SEE Link“, посочи Лазаридис.
С. Лазаридис: За малките пазари няма бъдеще без консолидация
За приликите между македонската и българската фондови борси, по отношение на малкия размер, говори Иван Щериев. Неотдавна Македонската фондова борса се насочва към проекта SEE link. Македонците осъзнаха, че страната им е малка, а пазарът е все още недостатъчно развит. Затова решават, че стратегията им трябва да бъде друга - те трябва да станат част от по-голям съюз, коментира Щериев.
И. Щериев: Между българската и македонската борса има голям потенциал
Важността на сътрудничеството между пазарите потвърди и Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на виенската фондова борса.
„След като купихме няколко регионални борси в ЦИЕ през 2007-2008 година, последва финансовата криза. Така или иначе се наложи да се разделим с някои от тях в последните години. Стратегията в момента е по-различна. Макар и да си говорим с лондонската борса, вече знаем, че е по-добре да си сътрудничим, отколкото да купуваме“, коментира Михаел Бюл.
Михаел Бюл: Пътят пред фондовите пазари е в сътрудничеството
Бюл сподели още, че намирането на нови инвеститори трябва да е приоритет пред всяка една борса. „Трябва да разказвате историята си, дори и да не сте сигурни, че тя ще бъде чута или ще инициира очаквания интерес. В допълнение, ние от Виенската фондова борса търсим начини да привлечем нов свеж ресурс на пазарите чрез първични публични предлагания“, коментира Бюл.
Според него критичен елемент за успеха на новата платформа SEE Link ще е работа в посока на слагане на европейската законова рамка е под един „общ чадър“ и това тя да е такава, че инвеститорите да я разбират. Нужно е преминаване към обща регулация, смята ръководителят на виенската фондова борса.
Л. Манастърли: SEE Link дава прозрачност и ефективност
Нуждата от подобрение на правната регулация се потвърди и от Лариса Манастърли, директор на Европейската банка за възстановяване и развитие. „За съжаление, нещата не се развиват с достатъчно добри темпове в България. Надяваме се, че ще получим по-голяма подкрепа. Може би това не е приоритет на правителството в момента, но е важно то да ни подкрепи. България е малък пазар, който се опитва да се интегрира. Целта ни не е да изобретяваме наново колелото, но говорим за регионален пазар, който ще е много полезен за всяка една икономика. Надявам се това послание да достигне до правителството и да му се обърне внимание“, коментира Манастърли.
Още много важно нещо бе припомнено на инвеститорите по време на панела. Това направи Синиша Крнета, ръководителят на белградската борса. А именно връзката между капиталовите пазари и реалната икономика.
Крнета: Фондовата борса трябва да подпомага икономиката да расте
„Макроикономическите показатели за 2015 г. и началото на 2016 г. показват много драматичен ръст в икономиката и ми се струва, че това е само началото. Затова с нетърпение очаквам как ще се отрази тази тенденция върху капиталовия пазар. От 7 години се опитвам да обясня, че капиталовият пазар и фондовата борса трябва да обслужват икономиката, да я канализират и да я подпомагат да расте. Това е целта на капиталовия пазар. Той е тук, за да подкрепи икономиката, малките и средните предприятия, а не за да реализира спекулативни печалби“, обобщи Крнета.
Форумът Шумът на парите се проведе със съдействието на основните ни партньори Коника Минолта и Уникредит Булбанк, както и партньорите Алкомет, Девня Цимент, Адмирал Маркетс, Garitage Investment Management, Капман Холдинг, Qatar Airеways, MBL|CBRE, Провидънт Файненшъл, Residential Park Sofia, ЗАД България и Сирма груп Холдинг.
Организационен партньор на събитието за поредна година беше агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.
Форумът се проведе с медийната подкрепа на сп. Мениджър, Агенция Фокус, Novini.bg, Fakti.bg, Offnews, Imot.bg, Kaldata, сп. Икономика, Seenews, economic.bg, в. Сега и Enterprise Europe Network``