Дали фрийлансърството е за теб?
Намирането на работа на пълен работен ден с прилична заплата за теб вече не е кариерна мечта. През последните години все повече хора искат гъвкавост, независимост и по-добър баланс между работа и личен живот. Те искат да бъдат свои собствени шефове, да управляват сами работното си време и да разколебаят принципа 9-5.
Не е изненадващо, че толкова много хора се опитват да станат фрилансъри. Този начин на работа предлага редица плюсове, но също така и минуси.
На прага сме на един нов свят, когато хората предлагат уменията и услугите си в краткосрочен план на различни огранизации.
Дали фрийлансърството е за теб? Ето няколко фактора, които е добре да обмислиш:
Контрол
Възможността да избирате какви договорни отношения да имате с отсрещната страна позволява да осъществявате контрол върху кариерата си. Като фрийлансър постоянно ще подбирате и избирате договорите. Рядко ще се налага да извършвате задачи, които не са ви по душа. Фрийлансърите се наемат, за да изпълнят конкретна задача.
Като такъв е по-малка вероятността да те занимават с офис политики и микромениджмънт. Временният характер на твоята работа понижава влиянието на колегите, които не харесваш или с които не се разбираш. Ако тръгнеш по пътя на фрийлансърството, те ще изчезнат от пътя ти.
Риск
Договорите, които подписваш за известен период от време или за изпълнение на конкретна задача, не са толкова сигурни, колкото постоянните договори. Хората, които имат умения, ще бъдат наети отново заради препоръки на своите работодатели.
Независимо колко си добър, сключването на сделки е рискова задача. Когато компаниите се нуждаят от орязване на разходи, те ще започнат именно от временно назначените. Това е факт.
Пари
Възможно е приходите ти да се увеличат, след като започнеш да работиш като фрийнлансър. Налице са различни данъчни облекчения. Има и друг сценарий - трябва да си намериш достатъчно работа, за да заработиш парите си. А това понякога е въпрос на приливи и отливи.
Продажби
Харесва ли ти да ходиш на интервюта? Няма значение какъв е отговорът ти. За фрийлансъра това е редовно занимание. Когато контролът върху кариетата е в ръцете ти и ти определяш задачите, които поемаш, се налага да търсяш постоянно нови договори.
Някои хора ще се очароват от тази възможност, докато други ще станат прекалено нервни.
Подкрепа
Хората на постоянен трудов договор могат да разполагат с покрепата на колегите и работодателя си. При фрийлансърството нещата стоит другояче. Освен това надали ще ви бъде предложено да преминете курс за повишаване на квалификацията.
Никой няма да инвестира във вашето развитие. Вие сте напълно сами, като изключим евентуалното наличие на асоциация на фрийлансърите в България? В крайна сметка можете да разчитате на хората, които са като вас - други фрийлансъри с опит в брашна.
Придобивки...
Служителите на пълен работен ден получават различни придобивки, които ги правят щастливи на работното място. Фрийлансърите може да бъдат заплащани доста добре, но придобивки няма. Болнични, пенсии, годишен отпуск, здравни осигуровки, бонуси - те са напълно твоя отговорност.
И така...
Преди да вземеш решение да станеш фрийлансър, добра идея е да вземеш предвид всички фактори. Направи проучване, разговаряй с хора, които имат опит в сферата.
Дали не е назряло времето, в което да поемеш по свой собствен път?