Кои храни поскъпнаха и поевтиняха за първите 6 месеца на 2016 г.
Два от основните хранителни продукти у нас отчетоха двуцифрено повишение в цените си за последните 12 месеца до 30 юни, а други три вече се предлагат по цени на едро с над 10 на сто по-ниско.
Низходящата тенденция при цените на храните е най-ясно изразена при фасул и ориз, загубили 16.3 и 10 на сто, до 2.83 и 1.88 лв./кг, докато маслото се продава за 1.25 лв./125 г. Това показват данните от Държавната комисия по стоковите борси и тържища към края на полугодието.
Над 9% пък е поевтиняването при копърката и пилешкия бут - до нива от 1.93 и 2.99 лв. за кг. Свинското месо, яйцата и олиото губят по около 6 на сто по цени на едро.
Цените на захарните изделия са относително стабилни с леки колебания в двете посоки от ±2 – 4%.
Не липсват обаче и храни, за които днес плащаме значително повече, отколкото преди година.
Поскъпването при захарта е от 18.9 на сто, до 1.45 лв. за кг, а лещата се предлага на цена от 3.17 лв./кг, което представлява ръст от 23.8 на сто спрямо края на юни 2015 г.
По-сериозните изменения през последната година се наблюдават при цените на плодовете и зеленчуците. Рекордьор са вносните ягоди, предлагащи се на едро на нива от 2.22 лв./кг, което е с 64% по-скъпо от преди година.
С по съответно 47 и 40 на сто ръст са черешите и тиквичките, докато оскъпяването при репите, зелето и зелената салата е между 31 и 32 на сто.
След изключителната реколта от над 46 000 тона череши през миналата година, тази се очертава да бъде лоша за българските производители.
Причината е, че над половината от продукцията е унищожена заради ниските температури и сланата е попарила голяма част от дърветата. В резултат на това цените на черешите за пряка консумация през тази година са значително над нивата от същия период на предходната година.
През юни 2016 г. по-ниски спрямо година по-рано с около 1/3 са цените на морковите, мандарините и кайсиите.
Поскъпване на годишна база има и при лимоните с 25%. Спад на цените спрямо същия месец на миналата година има при портокалите (29%) и при кивито (22%).
Четете още: Кои са най-големите производители на плодове и зеленчуци в ЕС