120-метров езерен остров е дом на уникален каменен манастир
Спасо-Каменният манастир се намира на малък остров в средата на Кубенското езеро, на 500 км северно от Москва.
Днес е известен като първият каменен манастир на Руския север.
Остров Каменни е много малък - 120 на 70 метра, а езерото, в което е разположен, е известно със своето лошо време и чести бури.
Когато манастирът е построен, монасите подсилват острова чрез създаването на каменист насип около периметъра му, за да се предотврати ерозия.
Легендата разказва, че през 1269 г. Глеб Василкович, княз на Белозерск, попада в силна буря и е изхвърлен на брега на този остров, където той открива малка общност от отшелници.
Когато разбира, че отшелниците не могат да си позволят изграждането на църква, той поръчва на острова да бъде издигната дървена катедрала. Двеста години по-късно на мястото се издига каменна катедрала.
Въпреки че манастирът е оцелял и до днес, той не може да се разширява поради ограничената територия, на която е разположен.
Вижте още: 23 от най-красивите свети места
До 16-и век той е сравнително неизвестен. В Москва мястото е познато като район за заточения. През 1774 г. един от заточените запалва манастира и монасите живеят в продължение на 26 години в град Вологда.
Когато най-накрая се връщат на острова през 1801 г., катедралата е възстановена. Единствените средновековни сгради, намиращи се на острова, са хан и два фарове, построени за нуждите на манастира през 1870 г.
През 1925 г. съветското правителство закрива манастира и островът отново се превръща в наказателна колония за непълнолетни нарушители. През 1937 г. и тя е закрита, като островът днес е изоставен.
През последните няколко години екип от доброволци се опитва да възстанови катедралата, но напредъкът е бавен поради липса на средства.
Снимки: amusingplanet